پکن سالانه ۱۱ سانتیمتر نشست می‌کند

پایتخت کشور چین در مه سنگین و آلودگی هوا غرق شده اما آلاینده‌های سمی تنها مواردی نیستند که پکن دچار آن است.

57309360

به گزارش عرصه، به نقل از گاردین، تیمی از دانشمندان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای دریافته‌اند که پکن به تدریج در حال نشست کردن بوده و بخش‌هایی از این منطقه تجاری مرکزی سالانه در حدود ۱۱ سانتی‌متر پایین می‌رود.

محققان به پمپاژ مفرط آب‌های زیرزمینی در زیر شهر به عنوان مقصر اصلی فروریزی پکن اشاره کرده‌اند.

پکن در یک فلات خشک قرار گرفته که آب‌های زیرزمینی برای بیش از هزاران سال در آن جمع شده است. کارشناسان می‌گویند به دلیل حفر زیاد چاه و کاهش ذخیره آب زیرزمینی،‌ خاک زیر شهر مانند یک اسفنخ خشک شده، به هم فشرده می‌شود.

محققان دریافتند که کل شهر پکن در حال نشست است اما اثر آن بویژه در شهر چائویانگ دیده می‌شود که از دهه ۱۹۹۰ با افزوده شدن جاده‌های حلقه‌ای، آسمان‌خراش‌ها و سایر زیرساخت‌ها رشد کرده است.

دانشمندان بر این باورند که در پکن و مناطق اطراف آن، هزاران چاه آب حفر شده و بیشتر آن‌ها برای محوطه‌سازی و کشاورزی استفاده می‌شوند. اگرچه پکن حق نظارتی بر حفر چاه را دارد، اما به گفته حافظان محیط زیست، در اعمال این قانون متناقض رفتار می‌کند.

محققان هشدار داده‌اند اگر این نشست ادامه پیدا کند، جمعیت ۲۰ میلیون نفری پکن با خطر بزرگ ایمنی روبرو خواهند شد و عملیات قطار شهری در پکن به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

خوشبختانه مقامات پکن در حال انجام تلاش‌هایی برای کاهش این مساله هستند. در سال ۲۰۱۵ چین این پروژه بزرگ مهندسی را با هدف کاهش بحران آب در پکن راه‌اندازی کرد. این کشور ساخت یک شبکه ۶۵ میلیارد دلاری ۲۴۰۰ کیلومتری از تونل‌ها و کانال‌ها را به پایان رسانده است که برای انتقال ۴۴٫۸ میلیارد متر مکعب آب به پایتخت طراحی شده‌اند.

حتی پیش از شروع این پروژه نیز پکن پمپاژ آب زیرزمینی را کاهش داده بود. در ژانویه ۲۰۱۵، شهر چائویانگ طرح حذف بیش از ۳۶۰ حلقه چاه را ارائه کرد که مصرف آب زیرزمینی را ۱۰ میلیون متر مکعب کاهش می‌دهد.دیدگاهها بسته شده است.