نمایشگاه قرآن کریم به کار خود پایان داد

بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در حالی به روزهای پایانی نزدیک شد که روایت‌های متنوعی از کمیت و کیفیت برگزاری آن شنیده می‌شد.

imgres

 

 

 

 

 

 

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ۲۴ خردادماه با شعار «به سوی فهم قرآن» و با حضور علی جنتی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – به‌طور رسمی با استقبال خوب مردم افتتاح شد. از جمله برنامه‌های مراسم افتتاحیه، علاوه بر سخنرانی وزیر ارشاد، رونمایی از نفیس‌ترین قرآن جهان بود، این قرآن ارزشمند در این دوره از نمایشگاه سبب شگفتی بسیاری از مهمانان شد.

در روزهای برپایی این نمایشگاه بیش از ۶۰ نشست تخصصی و عمومی هر روز با موضوعات مختلف در سالن‌های نشست واقع در طبقه فوقانی نمایشگاه قرآن برگزار شد که به گفته کارشناسان و اهالی رسانه، از نظر کیفیت و محتوا سطح قابل قبولی داشت و به یکی از نقاط قوت نمایشگاه تبدیل شد. همچنین  تعداد زیادی از آثار ارزشمند قرآنی در بخش‌های مختلف این نمایشگاه با حضور شخصیت‌های قرآنی رونمایی شد.
علاوه بر این، نسبت به دوره‌های پیشین، خلاقیت‌ در بخش‌هایی مانند کودک و نوجوان، غرفه عفاف و حجاب، هنری، دانشگاهی، حوزوی و میزان فروش در چهار بازارچه، بویژه بخش مکتوب مشهود بود که یکی دیگر از نقاط قوت نمایشگاه قرآن در دوره بیست‌وچهارم محسوب می‌شود.

از نظر فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی نیز یک‌سوم فضای نمایشگاه به فعالیت‌های بازرگانی و فروش شامل چهار بخش عفاف و حجاب، رسانه‌های دیجیتال، محصولات فرهنگی و هنری و مکتوب اختصاص یافته بود که بخش‌های مکتوب و عفاف و حجاب با ارائه محصولات و خدمات متنوع، جزو پربازدیدترین بخش‌های نمایشگاه بود.
بخش مکتوب این دوره از نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم نیز در فضایی حدود سه‌هزار مترمربع با حضور ۲۹۳ ناشر، شامل ۱۸ غرفه‌ی ناشران خارجی و ۲۴۳ غرفه‌ی ناشران داخلی برپا شد. در بخش ناشران داخلی، ۳۲ هزار عنوان کتاب در دسترس مخاطبان قرار گرفت و در بخش خارجی نیز سه‌هزار و ۷۰۰ عنوان کتاب از کشورهایی مانند ترکیه، سوریه، لبنان، عراق و پاکستان عرضه شد.

در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بخش حوزوی از جمله بخش‌های موفق و فعال این دوره از نمایشگاه ارزیابی شد؛ این بخش به‌گونه‌ای بود که حتی وزیر ارشاد هم در بازدیدی که از نمایشگاه داشت، به این موضوع اشاره کرد. برگزاری نشست‌هایی با محوریت شعار «به سوی فهم قرآن»، رونمایی از ده‌ها عنوان کتاب و محصول فرهنگی، بازدید چهره‌های برجسته حوزوی و برپا کردن بخش مشاوره،‌ از جمله برنامه‌هایی بود که باعث رونق این بخش از نمایشگاه قرآن در مکان و فضایی مناسب از شبستان مصلای بزرگ امام خمینی (ره) شد.
قسمت مربوط به مشاوره در بخش حوزوی نیز به‌قدری فعال بود که در بیشتر اوقات، جوانان زیادی برای بهره بردن از مشاوره‌های مذهبی در آنجا حضور داشتند.

بخش بین‌الملل نمایشگاه که با حضور ۱۵ مهمان از ۲۰ کشور جهان، یکم تیرماه در طبقه فوقانی شبستان مصلای بزرگ امام خمینی (ره) افتتاح شد و عملکردی قوی نداشت. درباره کیفیت برپایی بخش بین‌الملل  و برنامه‌های آن، روایت‌های متفاوتی وجود دارد که حکایت از آن داشت که برنامه‌ها و حتی فضای درنظر گرفته‌شده برای این بخش، رضایت گروهی از مخاطبان را جلب نکرده است و استقبال عمومی نیز از این بخش، چندان رضایت‌بخش نبود.
این بخش از نمایشگاه در مدت برپایی، میزبان نمایندگانی از کشورهای جهان اسلام، خوشنویسان و هنرمندان برجسته قرآنی بود که به‌صورت مستقل به ارائه آثار خود پرداختند. همچنین ناشرانی از کشورهای سوریه، لبنان و اندونزی مجموعه مصاحف منتشرشده در این کشورها را به‌صورت مستقل در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم عرضه کردند. پروفسور خالد ارن، دبیرکل «ارسیکا» از جمله مهمانان ویژه این بخش از نمایشگاه بود و خطاطان برگزیده ایرانی ارسیکا با حضور او، در آیینی تجلیل شدند.

«تجلیل از خادمان قرآنی» یکی از برنامه‌های ویژه این دوره از نمایشگاه قرآن بود که از مدت‌ها قبل پیش‌بینی و با همکاری انجمن خادمان قرآنی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌ریزی شده بود که شب میلاد خجسته امام حسن مجتبی (ع) برگزار شود، ولی برپایی این آیین با بروز برخی ناهماهنگی‌ها، برای دومین‌بار مانند سال گذشته منتفی شد.

نمایشگاه هرچه به روزهای پایانی نزدیک‌تر شد، بر تعداد بازدیدکنندگان نیز افزوده شد. در ساعت افطار هم بسیاری از مردم در بیرون از فضای شبستان، سفره‌ها افطاری ساده خود را پهن و با دعا برای فرج امام زمان (عج) افطار می‌کردند. همچنین هر شب در صحن اصلی مصلای امام خمینی (ره) نماز جماعت اقامه می‌شد.

حضور کودکان و نوجوانان در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن تا حدی به‌چشم می‌آمد که بخش کودک و نوجوان را می‌توان یکی از پرمخاطب‌ترین بخش‌های این دوره از نمایشگاه برشمرد.

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با همه فراز و نشیب‌ها ساعت ۲۲ هشتم تیرماه همزمان با شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان، بعد از ۱۶ روز فعالیت در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) به کار خود پایان داد. این نمایشگاه با وجود برخی کاستی‌ها و ناهماهنگی‌ها، نقاط قوت چشمگیری داشت. در این زمینه باید اشاره‌ای به کمیته ویژه نمایشگاه قرآن کرد که در طول ۲۴ دوره گذشته برای نخستین‌بار در سه بخش «اقتصاد مقاومتی»، «قرآن و رسانه» و «نهضت فهم قرآن» فعالیت داشت.دیدگاهها بسته شده است.