ساخت باتری خوراکی از رنگدانه پوست

دانشمندان نوعی باتری خوراکی با استفاده از رنگدانه پوست طراحی کرده‌اند که انرژی قرص‌ها و کپسول‌های دوربین‌دار بلعیده شده را تامین می‌کند.

به گزارش عرصه، محققان نوعی باتری خوراکی ایمنی طراحی کرده‌اند که قدرت قرص‌ها و کپسول‌های دوربین‌دار بلیعده شده را تامین می‌کند.

قرص‌ها و کپسول‌های دوربین‌دار طراحی شده برای گوش دادن به ضربان قلب و کنترل تنفس طراحی شده‌اند و اگر قرار باشد از این کپسول‌های هوشمند استفاده بیشتری شود باید از لحاظ آسیبی که به بدن وارد می‌کنند، ایمن شوند.

محققان باتری جدیدی طراحی کرده‌اند که این باتری کوچک کاملا غیر سمی است و کار سنجش را انجام می‌دهد.

تیم محققان به سرپرستی کریستوفر بتینگ از دانشگاه کارنگی ملون، اظهار کرد: باتری‌هایی که در حال حاضر برای قرص‌ها و کپسول‌های دوربین‌دار استفاده می‌شوند به طور کامل ایمن نیستند و معمولا حاوی مواد سمی هستند که در داخل بدن منجر به آسیب رساندن به اعضا می‌شوند.

در باتری ساخته شده جدید از رنگدانه ملانین موجود در پوست، مو و چشم به عنوان بخش کلیدی باتری استفاده ‌شده است.

ملانین نقش حفاظتی در بدن دارد، اشعه‌های فرابنفش را جذب و در برابر رادیکال‌های آزاد نقش محافظت کننده ایفا می‌کند.

جنس کاتد و آند باتری‌های طراحی شده از ملانین است که قادر به اتصال و رهایی یون‌های فلزی است که برای باتری بسیار مناسب هستند. مدت زمان عملکرد این باتری معمولا ۲۰ ساعت است و بیشتر از آن در بدن باقی نمی‌ماند.

محققان ادعا می‌کنند که ظرفیت این باتری بسیار پایین است و با استفاده از ۶۰۰ میلی‌گرم ملانین به عنوان کاتد، برای دستگاه پنج میلی‌واتی در مدت  ۱۸ ساعت انرژی تامین می‌کند.

تیم بررسی در حال حاضر به دنبال ساخت باتری‌های مبتنی بر ملانین هستند که ترکیبی گیاهی است و علاوه بر این از مواد زیستی دیگر مانند پکتین هم استفاده کنند.

این مطالعه در نشست ملی و نمایشگاه انجمن شیمی آمریکا (ACS) ارائه شده است.دیدگاهها بسته شده است.