جزئیات برنامه‌ موکب خدام‌الحسین در اربعین

به گزارش عرصه ، محسن آخوندزاده با اشاره به اولین موکب دانشجویی در مراسم اربعین جزئیات برنامه های موکب خدام الحسین را تشریح کرد.

 

محسن آخوندزاده مدیر موکب خدام الحسین در یک نشست خبری که در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات برگزار می شد در خصوص اولین موکب ایرانی در مراسم اربعین گفت: موکب خدام الحسین اولین موکب دانشجویی است که از سال ۹۰ نخستین فعالیت‌های خود در حوزه عتبات و اعزام دانشجویان به اربعین را آغاز کرده است.
وی ادامه داد: در سال‌های گذشته در مسیر پیاده روی موکب‌های بسیاری از کشورها اعم از انگلیس و تانزانیا و بلژیک حضور داشتند و جای خالی ایران شدیدا احساس می‌شد. در سال ۹۳ اولین موکب رسمی جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان موکب خدام‌الحسین برپا شد. از نکات قوت این موکب حضور ۴۰ خبرنگار بود که به صورت آنلاین اخبار را پوشش می‌دادند.
آخوندزاده با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰ هزار متر زمین برای برپایی این موکب خریداری شد، تصریح کرد:مدتی قبل نیز زمین دیگری در جوار زمین موکب برای ساخت یک زائر سرا گرفته شد. استفاده از این زائر سرا برای عموم آزاد و اقامت به مدت ۴ شب همراه با صبحانه، ناهار و شام رایگان است. تمام هزینه های این موکب توسط نذورات مردمی است.
وی ادامه داد: در بحث اسکان و تغذیه زائران ما روزانه در مجموع ۴۰ هزار پرس غذا طبخ می‌کنیم. ۱۰ هزار پرس برای صبحانه، ۱۵هزار پرس برای ناهار و ۱۵هزار پرس دیگر برای شام. نیروهای هلال احمر همچنین در موکب برای خدمات رسانی به زائران نیز حضور دارند که این خود از دیگر نکات قوت موکب است.
آخوندزاده در ادامه به سایر برنامه‌های این موکب به غرفه کار کودک اشاره و تصریح کرد: یک فضای ۸۰۰ متری را برای کودکان اختصاص داده ایم که برنامه‌های مختلفی اعم از آموزشی و تفریحی را برای کودکان ۵ تا ۱۲ساله در نظر گرفته‌ایم.
وی در ادامه افزود: دکتر خیراندیش از پیشکسوتان طب سنتی نیز در موکب خدام الحسین حضور دارند و به زائران که خصوصا در انتهای مسیر دچار خستگی می‌شوند خدمات رسانی می‌کنند.
محسن آخوندزاده با بیان اینکه یک حسینه با فضای ۳ هزار متری را برای عزاداری زائران تدارک دیده ایم، گفت: این حسینه برای برگزاری مراسمات مذهبی تدارک و برنامه ریزی شده است. ارائه خدمات از جمله خیاطی، ماساژ تعمیر گوشی‌های موبایل و توزیع سربند از جمله خدمات ارائه شده در موکب خدام الحسین خواهد بود؛ تا انشاالله بتوانیم خدمات مناسب و خوبی را به زائران اباعبدالله الحسین ارائه کنیم.


دیدگاهها بسته شده است.