قدیمی ترین فرش ایرانی؛ در کدام موزه جهان قرار دارد؟

به گزارش عرصه؛ موزه ارمیتاژ یا هرمیتاژ یکی از بزرگترین موزه های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است. این موزه عظیم واقع در سن پترزبورگ روسیه بوده و ۳۳ میلیون اثر فاخر هنری را در شش بنا به نمایش عموم گذاشته است. بنای اصلی مجموعه ارمیتاژ؛ کاخ زمستانی نام دارد که در گذشته محل سکونت تزارهای روسیه بوده است.

موزه ارمیتاژ متشکل از مجموعه آثار متعددی است که از جمله آن ها می توان به نشان ها، لباس ها، جواهرات سلطنتی و بزرگترین کلکسیون موجود در جهان از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی اشاره کرد.

 

این موزه دارای مجموعه ای از آثار هنری تراز اول دنیا و هم چنین کاخ های زیبا و اتاق های مجلل است که در زمان های مختلف توسط معماران معروف دنیا طراحی شده است.

 

 آثار هنری ایران در موزه آرمیتاژ

نکته قابل توجه در این موزه؛ نگهداری آثار هنری ایرانی است. مجموعه قابل توجهی از کتیبه ها، نقش برجسته ها، قطعات کوچک مجسمه و هنرهای کاربردی تمدن و فرهنگ سومر، پایه گذاران تمدن بین النهرین و مردم مدیترانه باستان در این موزه نگهداری می شوند.

 

 یکی از شاخص ترین اشیایی که در موزه ارمیتاژ نگهداری می شود قدیمی ترین فرش ایرانی است که زینت بخش یکی از تالارهای این موزه است. فرش «پازیریک» به طور تصادفی توسط پروفسور رودلکو در مرز مغولستان (در ناحیه ای که پازیریک خوانده می شد) از زیر یخ کشف شد. این فرش در تابوت بزرگ یکی از ناقراب های هخامنشی در کنار پیکر مومیایی شده او قرار داشته که احتمالاً در زمان مادها یا پارس ها (هخامنشیان) به منظور پوشاندن اسب بافته شده است.

شایان ذکر است؛ میکل ‌آنژ، لئوناردو داوینچی، ونسان ون گوگ و پابلو پیکاسو از جمله هنرمندانی هستند که آثارشان در این مجموعه عظیم به چشم می خورد.

 

 

 

منبع: صدخبر

 



دیدگاهها بسته شده است.