مبادی ورود بی‌سوادی در ایران بسته نیست

‌به گزارش عرصه، علی باقرزاده که برای حضور در برنامه یادواره شهدای سوادآموزی استان فارس به شیراز سفر کرده است، در دیدار با مدیرکل صدا و سیمای استان فارس گفت: هرکشوری در تحقق آموزش فراگیر دچار مشکل شود در همه ابعاد توسعه دچار مشکل خواهد شد.

باقرزاده گفت: براساس سرشماری سال ۹۰، حدود ۹ میلیون بی‌سواد مطلق و بیش از ۱۱ میلیون کم سواد ثبت شده بود حال آنکه در همین سال‌ها برخی تصور می‌کردند کار سوادآموزی به پایان راه خود رسیده است حال آنکه آمارها چنین موضوعی را نشان نمی‌داد.

وی با تاکید براینکه مبادی ورودی بی‌سوادی در ایران مسدود نشده است، از این که سالانه بر تعداد آمار بی‌سوادان اضافه می‌شود ابراز تاسف کرد و گفت: برخی از این بی‌سوادان شامل کودکان بازمانده از تحصیل و ترک تحصیل کرده است.

باقرزاده گفت: برخی فکر می‌کنند مشکل بیسوادی در کشور به روش‌های آموزش باز می‌گردد، این باور غلط است و فقدان تقاضای اجتماعی برای یادگیری سواد در کشور از جمله مهمترین دلایل رغبت کم برخی در کشور برای سوادآموزی است.

معاون وزیر و رئیس سازمان سوادآموزی کشور همچنین به طرح‌هایی برای کاهش و پایان بیسوادی در کشور اشاره و اضافه کرد: سیاست فعلی دولت مبتنی بر ایجاد مشوق برای افراد بی‌سواد و آموزش دهنده‌ها است.

باقرزاده با تاکید مجدد بر این مسئله که مشوق‌ها تنها برای رسیدن به این اهداف کافی نیست، گفت: در این بین نیاز به حمایت نهادها و مجموعه‌هایی است که کار تبلیغی خوبی دارند.

معاون وزیر و رئیس سازمان سوادآموزی کشور گفت: در بین این نهادها، نقش صدا وسیما بسیار پررنگ و حساس هست چراکه مردم اعتماد خاصی به این رسانه دارد و ظرفیتهای خوبی در این نهاد وجود دارد.

باقرزاده گفت: در دو سال اخیر همکاری مشترک خوبی بین سازمان سواد آموزی و صدا وسیما بوجود آمده که تاثیرات خوبی در جامعه داشته است.

معاون وزیر و رئیس سازمان سوادآموزی کشور به نقش و تعامل خوب و سازنده صدا و سیمای مرکز فارس نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر که سوادآموزی فارس توانسته رتبه اول را در کشور کسب کند نقش صدا و سیمای استان نیز بی بدیل است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس هم در این دیدار با بیان اینکه در دنیای مدرن از رسانه استفاده‌های مطلوبی می‌شود، اظهار کرد: ایران علی‌رغم آنکه رسانه‌ای با قدمت هفتاد سال دارد اما هنوز ظرفیت رسانه شناخته نشده است.

سید تقی سهرابی با یادآوری اینکه تفریح، اطلاع رسانی و آموزش سه رسالت اصلی رسانه است، افزود: در بعد آموزش به رسالت اصلی نرسیده‌ایم.دیدگاهها بسته شده است.