اتحاد نهادهای مسئول برای رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی

به گزارش عرصه، این مرجع تقلید روز چهارشنبه در آغاز جلسه درس خارج خود در مسجد اعظم قم، پراکنده‌کاری را یکی از مشکلات دستگاه‌های اجرایی کشور دانست و تاکید کرد که نهادها باید برای حل ریشه‌ای مشکلات مردم و کشور با یکدیگر تعامل داشته باشند و فعالیت‌های خود را متمرکز کنند.

این مرجع تقلید به عنوان نمونه مساله حقوق‌های نجومی را ذکر کرد که هر نهادی جداگانه کار خود را می‌کند، در حالی که مردم منتظر نقطه پایان آن هستند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با انتقاد از این وضعیت که وجدان جامعه را نیز جریحه‌دار کرده، بیان کرد: باید از هر نهاد و دستگاهی یک نماینده در جلسه‌ای مشترک حاضر شوند و با جدیت این مساله را دنبال کنند. در موضوع سوء استفاده‌های کلان مالی نیز همین نکته صادق است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایتی از حضرت رسول(ص)، دین مبین اسلام را دین اعتدال دانست و توصیه‌های اخلاقی در این‌باره خطاب به حاضران بیان کرد.

وی دنیا طلبی را در آموزه های دینی امری مذموم دانست و با بیان این که باید دنیا را وسیله‌ای برای رسیدن به آخرت دید، گفت: پیامبر اسلام می‌فرمایند، «کسی که دنیا را برای خاطر آخرت ترک کند، از ما نیست و کسی که آخرت را هم به خاطر دنیا ترک کند از ما نیست، کسی از ماست که هردو جنبه را رعایت کند».

این مرجع تقلید ادامه داد: هر کسی باید به اندازه توانش در جامعه کار کند و بر اساس روایتی افرادی که سربارِ جامعه هستند، ملعون محسوب شده‌اند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اگر جوانان می‌توانند کاری کنند و نمی‌کنند و وابسته به خانواده هستند، از نظر اسلام نامطلوب است و پیامبر اسلام(ص) مسلمانان را از این مساله نهی فرموده‌اند.

وی گفت: جوانان باید بدانند که کار عار نیست و نباید تنها به دنبال پشت میزنشینی باشند، گرچه که بسیاری از پشت میزنشین‌های جامعه نیز بیکار هستند منتهی بیکار نامرعی.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: مسئولان باید با همت در جامعه به فکر ایجاد شغل باشند و هرگونه کاری که مثبت و به نفع جامعه باشد ایجاد کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آثار و برکات وجود حوزه‌های علمیه و مدارس علوم دینی در مناطق مختلف اشاره کرد و گفت: در هر نقطه‌ای که حوزه علمیه فعال است، آن منطقه امنیت بهتری دارد و اوضاع فرهنگی نیز در آنجا بهتر است.دیدگاهها بسته شده است.