نیاز منطقه «سفید باستان‌شناسی» به پژوهش‌های بیشتر

به گزارش عرصه، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آزیتا میرزایی با اعلام این مطلب بیان کرد: بنابراین لقب منطقه‌ی «سفید باستان‌شناسی» ایران به این منطقه بی‌دلیل نیست.

این باستان‌شناس گفت: منطقه شمال شرق ایران پیوسته دروازه‌ی ورودی اقوام مختلف در دوران­‌های پیش از تاریخ تا اسلامی بوده است، اما پژوهش­‌های ناچیز، پراکنده و موردی باعث شده گاه‌نگاری دقیق منطقه هنوز مدون نشده باشد.

او با اشاره به فراهم‌شدن فرصت بررسی و شناسایی باستان­‌شناسی منطقه در پاییز امسال، افزود: گرچه به دلیل وسعت منطقه، کثرت آثار و محدودیت منابع مالی تنها ۸۰درصد کار انجام و مابقی آن به فصل بعدی موکول شد، اما دستاورد این پژوهش در شناسایی آثار بسیار ارزشمند بود.

“پل میان آسیای میانه، البرز شرقی و فلات مرکزی”

به گفته میرزایی، شهرستان قوچان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود پلی میان آسیای میانه، البرز شرقی و فلات مرکزی ایران است و به همین دلیل مطالعه آن یکی از اهداف پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است.

رئیس هیات بررسی و تحلیل باستان‌شناختی محوطه‌های دوره اشکانی در حوضه شرقی رود اترک بیان کرد: این آثار از لحاظ گاه‌نگاری بازه‌ی زمانی بین مس و سنگ تا روزگار معاصر را در بر می‌گیرند و به طور حتم ارائه اطلاعات علمی و دقیق این آثار، نیازمند پژوهش­های جامعی است که نتایج آن به زودی ارائه خواهد شد.

براساس این گزارش؛ این منطقه دارای ۹۳ تپه، ۱۱ محوطه، ۳ معماری صخره‌ای و دستکند، ۱۲ برج دیده‌بانی و قلعه، ۶ کاروانسرا شامل دو کاروانسرای شهری و چهار کاروانسرای بین راهی، ۱۹ حمام خزینه‌ای، ۲ یخچال، یک آب انبار، یک خانه اربابی روستایی، یک سردر امامزاده و ۱۵ قبرستان است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بررسی و تحلیل باستان شناختی محوطه‌های اشکانی در حوزه شرقی رود اترک را صادر کرده است.دیدگاهها بسته شده است.