کارگاه‌های نسخه‌شناسی و بیدل‌پژوهی در «عرس بیدل»

به گزارش عرصه به نقل از روابط عمومی بنیاد بیدل دهلوی، «گنجینه درخشان سکه‌ها و کتیبه‌های فارسی شبه قاره هند» و «نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی با محوریت میراث خطی فارسی در شبه‌ قاره هند» دو کارگاهی هستند که با تصمیم هیأت علمی چهارمین کنگره بین المللی عرس بیدل برگزار خواهد شد.

«گنجینه درخشان سکه‌ها و کتیبه‌های فارسی شبه قاره هند» روز جمعه یکم بهمن‌ماه ۱۳۹۵ با تدریس پروفسور غلام السیدین برگزار خواهد شد.
پروفسور غلام السیدین که یکی از متخصصان برجسته فرهنگ و هنر ایرانی شبه قاره هند به شمار می‌آید، در این کارگاه به موضوع کتیبه‌ها، سکه‌های ضرب‌شده با خط فارسی، مکاتب مینیاتور ایرانی، کتاب‌آرایی و آثار خوشنویسی و … خواهد پرداخت.

همچنین در روز جمعه، یکم بهمن‌ماه ۱۳۹۵ کارگاه دیگری با نام «نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی با محوریت میراث خطی فارسی در شبه قاره هند» با تدریس پروفسور عارف نوشاهی برگزار خواهد شد. پروفسور عارف نوشاهی پژوهشگر، فهرست‌نگار و نسخه‌شناس نامدار از پاکستان در این کارگاه قصد دارد تا مبانی نسخه‌شناسی، روش‌های فهرست‌نگاری نسخ‌ خطی، آسیب‌شناسی تصحیح و تنقیح نسخ‌ خطی و … را نقد و بررسی‌ کند. فهرست‌نگار شهیر پاکستانی در این کارگاه بر میراث خطی فارسی در شبه‌ قاره تمرکز و ضرورت شناخت و معرفی  این گنجینه گرانبها را بیان خواهد کرد.
موضوعات ومطالب مطرح‌شده در این کارگاه‌ها می‌تواند مورد استفاده پژوهشگران و دانشجویان علاقه‌مند به رشته‌های باستان‌شناسی، هنر و ادبیات قرار بگیرد.

علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه می‌توانند به‌منظور ثبت‌نام از تاریخ ۲۲ تا ۲۷ دی‌ماه به وبسایت کنگره به آدرس http://bonyadbidel.ir/ مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۸۸۸۳۷۷۷۴ تماس بگیرند. همچنین کانال تلگرامی بنیاد بیدل به آدرس @bonyadbidel آخرین اطلاعات و اخبار مربوط به چهارمین عرس بیدل را در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارد.

ثبت‌نام در این گارگاه‌ها رایگان است و شرکت کنندگان گواهی حضور دریافت می‌کنند.دیدگاهها بسته شده است.