گشایش دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بلغارستان

به گزارش عرصه، جمعی از دوستداران ایران اسلامی با حضور در سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان در صوفیه، با امضای دفتر یادبود، فقدان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به کاردار موقت سفارت و محمد علی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان تسلیت گفتند.

طی روزهای گذشته، از طریق دفتر یادبود مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که به مدت سه روز در صوفیه گشایش یافته است، مسئولان دولتی، سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم، تجار و بازرگانان، رؤسا و معاونین و اساتید دانشگاه، نویسندگان، مترجمین و دوستداران فرهنگ و زبان فارسی و همچنین، دانشجویان زبان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان و ایرانیان مقیم،ضمن امضای این دفتر یادبود، اندوه، همراهی و همدردی خود را با مردم ایران ابراز کردند.

از میان این نوشته‌ها، جملاتی از دوستداران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و علاقه‌مندان به ایران را می‌توان خواند.

دیدگاه انگل اربتسوف، مدیرکل وزارت امورخارجه بلغارستان:

«با کمال غم و اندوه از خبر رحلت جناب آقای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آگاه شدیم. به نام وزارت امورخارجه جمهوری بلغارستان، می‌خواستم از صمیم قلب برای این واقعه ناگوار اظهار تسلیت نمایم. جناب آقای هاشمی را یک سیاستمدار دوربین می‌دانیم که از بنیانگذاران اصلی نظام جمهوری اسلامی بوده و در دستاوردهای کشور خود نقش عمده‌ای ایفا نموده‌اند. همینطور با در حضور پذیرفتن یک تعدادی از هیأت‌های بلغاری در گسترش روابط دو جانبه سهم کلانی داشته است. خواهشمند است دلسوزی ژرف ما را به خانواده محترم و نزدیکان آن بزرگوار ابلاغ فرمایید.»

خانم شری استاری راسجید، سفیر اندونزی در بلغارستان:

«فقدان آقای هاشمی رفسنجانی که سیاستمداری با تدبیر، میانه رو و عملگرا بود را به ملت دوست و برادر ایران تسلیت عرض می‌کنیم. دیدار آقای هاشمی رفسنجانی در سال ۱۹۹۴ میلادی که متعاقب دیدار رئیس جمهور سوهارتو در سال ۱۹۹۰ بود را می‌توان آغازگر فصل نوینی در روابط اندونزی و ایران دانست. شخصیت جناب آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس جمهور ایران در شکل گیری و اعتمادسازی و برقراری و استمرار روابط دو کشور مسلمان بسیار تعیین کننده بود.»

یک ایرانی مقیم:

«در این مصیبت سهمگین که یار امام خمینی (ره)، هم‌سنگر دیرین رهبری و همراه ملت به سرای باقی شتافت تا معبود حقیقی خود را ملاقات نماید، غمی جانکاه بر دل‌های دوستداران نظام نشسته است.»

یک نویسنده بلغاری:

«آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مرد تدبیر، سیاست، خویشتنداری، دیندار و انسانی با معرفت بود. فقدان او را به ملت دوست و برادر، ایران، تسلیت می‌گوییم.»

سفیر پاکستان در بلغارستان:

«هاشمی رفسنجانی سیاستمداری باهوش و مردی بود که می‌توان از او آموخت.»

و کوتاهترین جمله‌ای که می‌توان در این دفتر دید:

«تسلیت به همه‌ی ما..»

بنابر اعلام این خبر، به مناسبت رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پرچم‌ کشورمان در سفارت و رایزنی فرهنگی در بلغارستان به حالت نیمه افراشته درآمد. آیین گرامیداشت و ختم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ، روز پنجشنبه،( ۲۳ دی‌ماه) در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.دیدگاهها بسته شده است.