شاخصه‌های فرماندهی «شهید حسن باقری» تشریح شد

به گزارش عرصه، سردار فتح‌الله جعفری، رئیس هیئت مدیره مؤسسه شهید باقری که در مراسم سی‌وچهارمین سالروز شهادت شهید حسن باقری (غلامحسین افشردی)، در سخنانی با بیان این که زندگی این فرمانده شهید را می‌توان در سه بخش رهبری، فرماندهی و مدیریت مورد تحلیل قرار داد بیان کرد: نقش حسن باقری ۱۰۰ سال آینده بروز خواهد یافت و آن زمان است که آیندگان متوجه می‌شوند که او چه اثری از خود باقی گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: بنده ۲۲ ماه با او همرزم بودم. آنچه که در اسناد از چهره شهید باقری ترسیم شده، واقعاً آن چیزی نیست که ما از نزدیک شاهد بودیم؛ زیرا بررسی ابعاد شخصیتی وی در آثارش نمی‎گنجد. اولین موضوعی که در اسناد و آثار نگاشته شده «امانت‌داری» او است. بر مبنای اسناد موجودی که از شهید حسن باقری دست ما رسیده، ما ملاحظه می‎کنیم حدود ۲۰ ساعت از شبانه‎روز را کار می‌کرد و می‎توان گفت طی این ساعات کاری به نوعی امانت‎دار مردم، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و جنگ بود.

سردار جعفری با تأکید بر اینکه حسن باقری به دنبال کشتار نبود یادآور شد: در تمام طرح‎های عملیاتی‌ که برای مقابله با دشمن داشت، به دنبال این بود که حداقلِ شهید برای ما و حتی حداقلِ تلفات برای دشمن رقم بخورد. از همین رو فرماندهی نبود که به دنبال کشتار باشد، همین دیدگاهش نیز بر گرفته از امانت‌داری او بود.

این فرمانده دوران دفاع مقدس درباره دومین شاخصه‌ای که در شهید حسن باقری قابل توضیح است گفت: تصمیم‎گیری در شرایط بحرانی از دیگر ویژگی‎های حسن باقری بود، در اسناد و مکالمات بیسیمی که از او باقی مانده است شاهدیم که در بحرانی‎ترین شرایط، بهترین تصمیمات را می‎گرفت و در اکثر مواقع پیروز میدان بود و در عین حال در نهایت تواضع نیز برخورد می‎کرد.

سردار جعفری ادامه داد: شهید باقری هیچ گاه به دنبال ارائه و انجام فعالیت‌های تکراری نبود. برای همین می‌توان گفت که نوسازی از دیگر ویژگی‎های شخصیتی اوست. شهید باقری همواره به دنبال نوآوری بود. چرا که عراقی‌ها تمام عملیات‌های ما را به صورت علمی تحلیل و تجزیه می‌کردند تا نقاط قوت و ضعف خود را جبران کنند.

رئیس هیئت مدیره مؤسسه شهید باقری با اشاره یکی دیگر ویژگی‌های شهید باقری یادآور شد: کادرسازی دیگر شاخصه مدیریت و فرماندهی او بود. حسن باقری سازمان رزم را تشکیل داد. در همین رابطه نیز اصالت را به فرماندهان گردان‌ها داده بود و معتقد بود باید گردان‌های ما در مقابل دشمن افزایش یابد.

وی در پایان گفت: شهید باقری با مطالعه نظریه تکیه بر تجهیزات، توانست نظریه تکیه بر ایمان را جایگزین آن کند و معتقد بود که شیوه مدیریت بنی‌صدر تکیه بر تجهیزات است و این شیوه مدیرت باید تغییر کند. ما نیز باید باید بکوشیم تا تفکر شهید باقری در کشور فراگیر شود، چراکه او در سن ۲۳ سالگی وارد جنگ شد و در ۲۶ سالگی که به شهادت رسید، اما همواره منشاء تحول در جنگ بود.

به گزارش عرصه در ادامه این مراسم کبری افشردی‌بهروز، مادر شهید حسن باقری در سخنانی توضیح داد: باید از تمامی افراد و دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم تشکر و قدردانی کنم. من از این لطف بسیار شرمنده‌ام.

وی ادامه داد: در جریان این مراسم از «ولایت» صحبت شد، باید یادآوری کنم که ایشان نه تنها یک ولایتمدار، بلکه عاشق ولایت بود. زمانی که حضرت امام(ره) به تهران آمده بودند، حسن نیز به دیدار امام رفته بود. میگفت که مادر وقتی وارد مدرسه شدم و چشمم به چهره مبارک حضرت امام(ره) افتاد، واقعا دیگر متوجه نبودم که در بین جمعیت کجا هستم و برای چه آمده‌ام.

مادر شهید حسن باقری توضیح داد: من و خانواده‌ام نیز همین ارادت را به ولایت داریم و شکر خدا این روزها نیز می‌گویم چنانچه کسی می‌خواهد خدمتی انجام بدهد و ایران عزیز را سربلند نگه دارد، باید دو نکته را همیشه در نظر بگیرد. اولین نکته و بالاتر از هر موضوعی رهبر عزیزمان است. مسأله دیگر نیز سپاه عزیز و سپاهیان خواهد بود. البته خود شهید حسن باقری تفاوتی میان سپاه و ارتش قائل نبود. چراکه شهید باقری یکی از کسانی بود که در مقابل او کسی جرات نداشت خدای ناکرده اسم ارتش را بدون احترام ببرد. ایشان می‌گفت سپاه و ارتش با هم فرقی ندارند، شهید باقری در ایجاد وحدت سپاه و ارتش یک نمونه بود. شهید صیاد شیرازی ایشان را بسیار دوست می‌داشت و با ایشان بسیار مأنوس بود، زیرا او هم یکی از امیران نمونه ارتش بود.

در ادامه این مراسم مهدی امیریان، مدیرعامل موسسه شهید حسن باقری در سخنانی بیان کرد: اعتقاد ما بر این است که شهید حسن باقری مصداق و الگوی یک جوان انقلابی است، چراکه به موقع در صحنه حضور یافت و جایگاه و اهمیت آن را درک کرده بود. او می‌دانست در کجا ایستاده و تکلیفی که امامش بر دوش‌اش گذاشته بود را شناخت و هر کاری که می‌توانست برای انجام آن تکلیف انجام داد.

وی ادامه داد: برای موسسه راهیان نور یکی از بسترهای مهم برای معرفی و سخن گفتن از شهید باقری است. چرا که همواره برای مخاطبین ما پیرامون زندگی شهید باقری پرسش‌هایی وجود دارد، برای همین این تکلیف را بر دوش خود دیدیم که محل شهادت حسن باقری نه فقط برای خود حسن باقری، بلکه برای تاریخ انقلاب و تاریخ دفاع مقدس مشخص کنیم.

امیریان گفت: در طول ۹ ماه سفرهای مختلفی به همراه همرزمان و دوستان دیگر انجام شد. پنج سفر انجام دادیم تا در نهایت توانستیم محل شهادت ایشان را شناسایی و مشخص کنیم. در گام بعدی قرار شد که این نقطه به عنوان یادمان شهید باقری احیاء شود. شهید باقری برای ما مصداق عقلانیت در جنگ است؛ مصداق این است که اگر بخواهیم با مسئولیت وارد عرصه‌ای بشویم هیچ چیزی برای خودمان نخواهیم.

مدیر عامل موسسه شهید حسن باقری در بخش دیگر سخنان خود توضیح داد: دو سالی است که ما بخش هنری موسسه‌مان را ایجاد کرده‌ایم. تولید برنامه تلویزیونی، تولید انیمیشن سه‌بعدی پیرامون «دکل ابوذر» از جمله کارهای ما بوده است. همچنین بخش فضای مجازی نیز به این مجموعه افزوده شده و تهیه نخستین نرم‌افزار شهید باقری نیز در همین بخش انجام شده است.

وی ادامه داد: بخش بعدی ما در مدیریت فضای مجازی پایگاه نشر آثار شهید حسن باقری است که مختص اسناد و آثاری است که از شهید باقری باقی مانده و به صورت سه‌زبانه است. بیش از ۷۴۰ مصاحبه، یادداشت و روزنوشت شهید باقری که در طول  ۲۸ ماه از خودش به جای گذاشته و حدودا ۳۰۰ قطعه فیلم، ۴۰۰ قطعه عکس و متن در سایت وجود دارد.

وی گفت: بخش دیگر، بخش شبکه‌های اجتماعی است. بنابر این ما در سه بخش حوزه تصویر و مستند، حوزه فضای مجازی و حوزه مکتوب محصولات خود را ارائه کرده‌ایم.

به گزارش عرصه، در پایان این مراسم، از سیر نمایشگاهی شهید باقری، پوستر سی‌و چهارمین سالروز شهادت شهید باقری و نرم افزار این فرمانده با حضور مادر و جمعی از همرزمان شهید حسن باقری رونمایی شد.دیدگاهها بسته شده است.