تسلط بر رویدادهای بین‌المللی از الزامات پلیس اینترپل است


رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه تسلط به زبان انگلیسی، دانش روز و رویدادهای بین المللی از الزامات یک افسر پلیس اینترپل است، بر لزوم توسعه تعاملات منطقه ای و بین المللی پلیسی تأکید کرد.

به گزارش عرصه ، سردار محمدرضا مقیمی  در پنجمین نشست تخصصی ، آموزشی افسران رابط پلیس بین الملل ناجا، با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) اهداف کلان پلیس آگاهی را در حوزه بین الملل تشریح کرد.

وی با بیان اینکه این اهداف کلان برگرفته از سند راهبردی ناجا است، افزود: مدیریت جرم با روند کیفیت بخشی بر کشف جرایم، روزآمدی تجهیزات و به کارگیری فناوری نوین، بخشی از این اهداف می باشد.

رئیس پلیس آگاهی ، استانداردسازی نتایج حاصل از آزمایشگاه های تحقیقاتی ناجا را نیز از این اهداف برشمرد و گفت: مطابق با فناوری ها و علم روز دنیا با بهره گیری حداکثری از تعاملات منطقه ای و بین المللی پلیسی با سایر کشورها و سازمان های فراملی، باید حرکت کنیم .

وی با اشاره به چشم انداز پلیس آگاهی در افق ۱۴۱۴ خاطر نشان کرد:پلیس آگاهی باید با اتکا به قدرت لایزال الهی؛ سازمانی ارزشی، توانمند ، هوشمند، حرفه ای، پاسخگو، مقتدر، مشارکت جو ، چابک، علمی، مجهز به فناوری های نوین و ممتاز در کشف جرم در منطقه غرب آسیا با تکیه بر تعاملات و همکاری های پلیسی منطقه ای و بین المللی باشد.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به رسالت پلیس آگاهی (برگرفته از سند راهبردی ) بیان کرد: پلیس آگاهی به عنوان تخصصی ترین پلیس ناجا ، مأموریت دارد در راستای اثبات کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران و به منظور ارتقاء امنیت عمومی و آرامش روانی شهروندان سراسر کشور تلاش کند.

وی اضافه کرد: رسالت پلیس آگاهی با بهره گیری از سرمایه های انسانی شایسته ، به کارگیری فناوری های نوین و … در جهت کشف جرایم جنایی، سرقت، اقتصادی، کلاهبرداری، قاچاق و … تحقق پذیر است.

سردار مقیمی با اشاره به مأموریت های پلیس آگاهی تشریح کرد: مبارزه با سرقت ، قاچاق کالا و ارز ، جعل و کلاهبرداری، جرایم اقتصادی، جرایم جنایی، قتل، گروگانگیری، آدم ربایی و سرقت مسلحانه بخشی از مأموریت های این پلیس است.

وی خاطر نشان کرد: بررسی صحنه های جرم، انگشت نگاری و نگهداری سوابق مجرمان، شناسایی هویت مجرمان و مقتولان و همچنین انجام اقدامات مرتبط با استرداد مجرمان ، شناسایی ، تعقیب و دستگیری مجرمان از دیگر مأموریت های این پلیس است.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به ضرورت توسعه و تحکیم تعاملات منطقه ای و بین المللی در حوزه آگاهی بیان کرد: مرزهای گسترده آبی و خاکی جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور ، حضور اتباع بیگانه در کشور ( عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه و … ) از دلایل مهم برای توسعه روابط پلیسی با دیگر کشورهاست.

سردار مقیمی تأکید کرد: جرایم سیال است و برای پیشبرد مأموریت و اهداف ، نیازمند ارتباطات بین المللی و تقویت این حوزه هستیم.

وی خاطر نشان کرد: متواری شدن مجرمان به کشورهای همسایه، وجود بخشی از اسناد ومدارک مثبت جرم درکشورهای خارجی در جرایمی مانند قاچاق، کلاهبرداری و … نیز از دیگر دلایل لزوم توسعه و تحکیم تعاملات منطقه ای و بین المللی در حوزه پلیسی به ویژه آگاهی است.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: لزوم اشتراک تجربیات و اطلاعات مرتبط با جرایم و مجرمان با دیگر کشورها، اجرای عملیات های مشترک در شناسایی، دستگیری مجرمان حرفه ای و بین ا لمللی و همچنین ضرورت آشنایی با علوم ، فنون و فناوری های جدید پلیسی در دنیا نیز بیانگر اهمیت تقویت تعاملات پلیسی است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطر نشان کرد: در راستای توسعه تعاملات منطقه ای و بین المللی انتظاراتی نیز از افسران رابط وجود دارد که به تسریع و تسهیل مأموریت ها کمک می کند .تسلط به زبان انگلیسی، دانش روز و رویدادهای بین المللی از خصوصیات یک پلیس بین الملل است.دیدگاهها بسته شده است.