بزرگداشت آیت‌الله فاضل لنکرانی در قم برگزار شد

به گزارش عرصه، در این آیین آیات عظام نوری همدانی و علوی گرگانی از مراجع تقلید، امینی و علوی بروجردی از استادان حوزه علمیه قم، سید مهدی صادقی استاندار قم، امیرآبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و احمدی مقدم فرمانده سابق نیروی انتظامی حضور داشتند.

مدیر حوزه های علمیه کشور در این مراسم، ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، به تبیین ویژگی‌های آیت‌الله فاضل لنکرانی پرداخت و گفت: آیت‌الله فاضل لنکرانی از مراجع بزرگ جهان تشیع و از خصلت‌هایی برخوردار بود که امروز نیز برای مردم، جامعه علمی و حوزه های علمیه آموزنده است.

آیت‌الله اعرافی گفت: قم در طول قرن‌های متمادی پایگاه علم و از قطب‌های بزرگ حوزه‌های علمیه بوده است، اما این شهر در قامت جدید و به شکل حوزه نوین سابقه ۹۵ ساله دارد.

وی افزود: آیت‌الله فاضل لنکرانی(ره) که از بزرگان مراجع و پیشگامان انقلاب بودند، ویژگی‌هایی دارند که از جمله آنها بهره‌مندی از اساتید درجه یک قم است؛ این عالم، از یک‌سو در جوانی در محضر آیت‌الله بروجردی(ره) کسب علم کرده بود و در ۲۳ سالگی تقریرات درس آیت الله بروجردی(ره) توسط آیت الله فاضل لنکرانی(ره) منتشر شد و آیت الله بروجردی نسبت به ایشان ارادت داشت.

وی با اشاره به جایگاه علمی آیت‌الله فاضل لنکرانی(ره) گفت: دومین ویژگی این عالم، جامعیت علمی ایشان بود؛ تخصص اصلی این عالم، تسلط بر فقه و اصول بود و در این زمینه دارای آثار  فراوانی بود، اما همزمان با مدارج عالی فقهی و اصولی، در فلسفه، تفسیر و معارف الهی کارکرده و از خود آثاری در این زمینه ها به جای گذاشته بودند و در علوم گوناگون حوزه دستی داشتند و به مراتب عالی علمی نائل شده بودند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور تدریس را سومین ویژگی آیت‌الله فاضل لنکرانی(ره) عنوان و اظهار کرد: مقوله تدریس و پرورش شاگردان مقوله‌ای کاملا ویژه در این عالم است؛ عالم بزرگ بودن برای مدرس خوب بودن کفایت نمی‌کند؛ مدرس خوب بودن، عطیعه بزرگ الهی به شمار می‌رود که در این عالم مجسم بود.

وی با بیان این که تألیف و نگارش ویژگی دیگر آیت‌الله فاضل لنکرانی(ره) بود، افزود: این عالم، فقیهی بزرگ، مدرسی توانا، نویسنده ای زبردست و مؤلف متبحر بود؛ امروز حوزه‌های علمیه بر سر دوره فقهی و اصول و آثار ایشان نشسته‌اند.

امام جمعه موقت قم اظهار کرد: ویژگی دیگر آیت‌الله فاضل لنکرانی(ره)، مبارز بودن ایشان بود؛ این عالم از پیشگامان انقلاب و نهضت شکوهمند انقلاب اسلامی بودند؛ در کنار تدریس، تحقیق، تألیف و پرورش شاگردان، از مبارزان اول انقلاب بود و مبارزه را از استاد خود، امام راحل فراگرفته بود و مشقت‌های فراوان را تحمل کرد؛ در حوزه علمیه قم از معدود شاگردان امام خمینی(ره) بود که در تبعید امام راحل، مشعل مبارزه را بر دوش گرفت و نگذاشت یاد امام راحل و انقلاب خاموش شود.

اعرافی اظهارکرد: در کنار علم و روحیه مبارزاتی، یک مدیر در تراز بالا در حوزه بود؛ که از جمله آنها در تأسیس جامعه مدرسین و شورای مدیریت حوزه بود؛ این عالم آثار زیادی را از خود برجای گذاشت؛ در کنار مرجعیت در مدیریت هم پیشگام بود؛ امروز مرکز فقهی ائمه اطهار از یادگارهای این مرجع به شمار می‌رود و روحیه زعامت، مدیریت و ساماندهی به کارها در کنار ابعاد علمی و انقلاب داشت.

وی گفت: ویژگی دیگر آیت‌الله فاضل لنکرانی(ره)، داشتن روحیه اجتماعی و اخلاق نیکو بود؛ کسی که در کنار ایشان می‌نشست، آن خلق زیبای و جاذبه اخلاقی این عالم، فرد را جذب می کرد؛ امکان نداشت که کسی با ایشان بنشیند و در شعاع جاذبه اخلاق ایشان قرار نگیرد.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: آیت الله فاضل لنکرانی از نگاه سیاسی و بین‌المللی خوبی برخوردار بود؛ حقیقتا مسائل سیاسی را درک می‌کرد و در عرصه‌های سیاسی نظر سنجیده داشت و در عین حال روحیه بین المللی داشت؛ از سراسر جهان مطلع بود و رویکرد جهانی داشت و در اقداماتی که انجام می داد، توجه به بیرون از مرزها داشت.

وی با بیان این که آیت‌الله فاضل لنکرانی مدافع حریم حوزه های علمیه بود، افزود: این عالم به حوزه، مرجعیت و ولایت فقیه و ارکان دین مردم عنایت خاص داشت؛ در دفاع از ولایت فقیه لحظه ای آرام نمی گرفت و در قبل و عصر مرجعیت خود و در دوران رهبری امام راحل و رهبر معظم انقلاب بر اصل ولایت فقیه و هدایت جامعه به دست ولی فقیه تأکید داشت.دیدگاهها بسته شده است.