زمان تحویل سال برای خوش شانسی چه می پزید؟

به گزارش عرصه؛ از دعا کردن، خوردن خوراکی های مختلف در تحویل سال تا انجام کارهایی که فکر می‌کنند برای آنها خوش‌شانسی خواهد آورد. البته بیشتر روشهایی که افراد طبق عادات و سنن خود به کار می‌گیرند با کمی چاشنی خرافات همراه است که شاید با توجه به اعتقاد قوی آنها در مورد این اعمال به واقع کارآمد هم باشند.

سبزی پلو  برای زنده نگه داشتن دل  و روح تا اخر سال(ایران)

یک شب مانده به تحویل سال ، زمان خوردن سبزی پلو با کوکوی سبزی، بود.  عقیده به پلوی سبزی دار این بود که می گفتند خوردن آن دل را زنده، احشا را تازه، بدن را رطوبت مفید می بخشید و روح تازه به تن میدمید.

سبزی پلو

دهانه ظرف یا کیسه برنج، را باز گذاشتن برای افزایش “رزق و روزی” در سال نو

قبل از تحویل سال ، خانم ها سعی می کردند آشپرخانه، دهانه ظرف یا کیسه برنج، آرد و چند خوراکی پر مصرف خانه را باز بگذارند، چون باور داشتند که بدین گونه “رزق و روزی” را در سال نو زیاد می کند.

کیسه برنج

کوکو سبزی برای به «کو … کو» نیفتادن و چیز را گم نکردن تا پایان سال

در کتابی با عنوان «نوید بهار» درباره غذاهایی که در شب عید نوروز و تحویل سال پخته می‌شوند، آمده: گذشتگان معتقد بودند، کوکو را به این دلیل می‌خورند تا به «کو … کو» نیفتند و چیز را گم نکنند.

 

کوکو

درست کردن آش رشته و رشته پلو برای اینکه رشته امور تا آخر سال در دستشان باشد و باز کردن گره های زندگی در (ایران)

آش رشته

نودل های بلند برای طول عمر زیاد (در چین، ژاپن و بسیاری از کشورهای آسیایی)

نودل

خوردن ۱۲ دانه انگور در نیمه شب که هر دانه نشانه یک ماه سال است ، به این منظور که در تمامی ماه‌های سال جدید خوش شانس باشند (در اسپانیا و پرتغال)

انگور

انار برای موفقیت و کامیابی (در یونان)

لوبیا چشم بلبلی برای فروتنی و شانس خوب (درجنوب آمریکا)

لوبیا چشم بلبلی
عدس برای ثروتمند شدن (در ایتالیا)

ماهی کامل (تکه تکه نشده) برای فراوانی نعمت (در چین)

ماهی

مطمئنا در هر کشوری و در میان اقوام مختلف از این قبیل اعتقادات و خرفات برای خوش شانسی و داشتن یک سال خوب وجود دارد، اما خود شما برای خوش شانسی در سال جدید چه خوراکی می خورید؟ اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

منبع: نبض ما

 دیدگاهها بسته شده است.