هیئت‌های عزاداری امروز علم‌ها را به دوش کشیدند + تصاویر

به گزارش عرصه، علم و علامت از دیرباز میان شیعیان و هیئتی‌ها از تقدسی خاص برخوردار بوده، چرا که در طول قرن‌ها از زمانی که به صورت خیلی ساده و به همان شکلی که در میادین جنگ حمل می‌شده تا دوره ما که به شکل یک نماد آیینی و مذهبی و فرهنگی درآمده، هر بیننده‌ای را به یاد محرم و عاشورا می‌اندازد و باید دوباره تکرار کرد محرم و عاشورا و نه روز عاشورای کربلا و بین این دو باید فرق قائل شد.

چرا که در کربلا بیرق و علم به شکل کنونی نبوده و در کنار این نماد، نمادهای دیگری نیز شکل گرفته‌اند که چنین خاصیتی دارند و علت تقدس و اهمیت آن نیز به دلیل زنده‌کردن یاد کربلا و شهدای کربلا است.

در جنگ‌ها برای مشخص شدن لشگریان خودی از دشمن از یک نشانه استفاده می‌شده تا جنگجویان جناح و منطقه لشگر خود را تشخیص دهند، همچنین فرماندهان با نگاه کردن به دو جناح چپ و راست لشگر متوجه میزان پیشرفت جناحین لشگر و نفوذ به سمت دشمن می‌شدند و سربازان نیز در هنگام عقب‌نشینی سمت و سوی لشگر را از طریق این نشانه پیدا می‌کردند.

از این نشانه در میدان‌های جنگ به اسامی مختلفی نام برده شده از جمله بیرق، رایت، پرچم و علم یا علامت که در مجموع همان معنای نشانه یا علامت را می‌دهد.

در میادین جنگ شخصی وظیفه حمل این نشانه را داشته که به او علمدار می‌گفتند و تا حدودی پیشاپیش لشکر حرکت می‌کرده و چند محافظ هم داشته است و از آنجایی که در تیررس‌ترین منطقه لشگر حرکت می‌کرده باید شخصی شجاع و جنگاور می‌بود تا علاوه بر حمل این علامت بتواند با دشمنان ستیز و نبرد کند.

جنگاوری، رشادت و دلیری علمدار به لحاظ روحی بر جنگجویان دیگر تاثیر شگرفی داشته است و نبرد و پیشروی او باعث رشادت و دلیری همرزمانش می‌شده است. و به لحاظ اهمیت موضوع در هر گروه اگر علمدار زخمی و مجروح، و یا احیانا کشته می‌شد شخصی دیگری مسئولیت حمل آن را به عهده می‌گرفت و همچنین اگر علامت به زمین می‌افتاد و کسی آن را حمل نمی‌کرد لشگر دچار هرج و مرج و پراکندگی شده و در بسیاری موارد شکست لشگر را در پی داشت.

این ابزار جنگی باید تا جای ممکن سبک و قابل حمل باشد تا برای علمدار ایجاد مشکل نکند.

در هیئت‌های عزاداری نیز بسیاری از عزاداران به یاد علمدار کربلا حضرت عباس (ع) در هیئت‌های خود علم‌ها و پرچم‌هایی با نام‌ها و اندازه‌های مختلف حمل می‌کنند که نشان دهند عشق و ارادت آن‌ها به این خاندان است.

گذشته از اینکه در برخی از شهرهای کشورمان علم و بیرق جزء مواردی شده است که گاها مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می‌کند و یا اینکه در برخی از مناطق سبب چشم و همچشمی در بین هیئت‌ها است اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که حمل علم در هیئت‌های مذهبی صرفا به خاطر زنده‌نگه داشتن نام و یاد شهدای کربلا و به خصوص حضرت عباس (ع) است.

در هیئت‌های مناطق شرق و جنوب شرق تهران همزمان با سوم امام حسین (ع) هیئت‌های عزاداری علم‌ها و پرچم‌های خود را با آیین خاصی از هیئت‌هایشان به سمت یک مکان می‌آورند و آن‌ها را تا محرم سال آینده در مکان‌های خاصی که از سوی هئیت‌ها تهیه شده نگهداری می‌کنند.

این مراسم صبح روز سه‌شنبه ۱۱ مهرماه با حضور خیل عظیمی از مردم و هیئت‌های مذهبی در میدان قیام برگزار شد که عهده‌دار بیشتر این مراسم جوانان بودند و آن‌ها پرچم‌های یاابوالفضل (ع)، یا حسین (ع)، یا لثارات الحسین، لبیک یا زینب و… را با شور و شوق خاصی حمل می‌کردند و در بین این حمل علم‌ها و بیرق‌ها دسته‌های سینه زنی نیز حضور داشتند که معنویت مراسم را دوچندان کرده بود.

 این مراسم همه ساله همزمان با سومین روز شهادت امام حسین(ع) و اصحاب و یاران با وفایشان با هماهنگی انجام شده از سوی هیئت‌های مذهبی برگزار می‌شود.

در ادامه تصاویر مربوط به علم کشان هیئت‌های مذهبی شرق و جنوب شرقی تهران را در روز سوم شهادت ابا عبدالله الحسین(ع) را می‌بینید که این مراسم با حضور هیئت‌های عزاداری در میدان قیام برگزار شد.دیدگاهها بسته شده است.