واکنش بعیدی‌نژاد به پشت پرده تصمیم‌سازی در آمریکا علیه برجام


عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، آژانس بین المللی انرژی اتمی را تنها مرجع صالح درباره اعلام پاییندی ایران به برجام دانست و نسبت تلاشها در آمریکا برای ادعای خلاف گزارش های آژانس واکنش نشان داد.

 به گزارش عرصه، ، حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکرات هسته ای و سفیر کنونی ایران در لندن دیدگاه خود در زمینه ادعاهای اخیر علیه برجام و تعهدات ایران را طی یادداشتی در صفحات خود در فضای مجازی منتشر کرد که متن کامل ان به این شرح است:

این روزها بسیاری از کشورها و رهبران سیاسی جهان در انتظار تصمیم دولت آمریکا برای اعلام سیاست نهایی خود در برابر برجام می باشند. مذاکرات پشت صحنه  زیادی هم در جریان است تا بر تصمیم ترامپ تاثیر بگذارند و بر همین اساس فرمولها و روشهای متعددی برای اتخاذ سیاست اعلامی جدید آمریکا در مرحله بررسی قرار دارند. 

اما در مجموع فارغ از حرفها و لفاظی هایی که دولت می تواند در این بیانیه سیاسی خود بگنجاند، اعلام عدم تایید پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام، در شرایطی که هشت بار آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را اعلام نموده است، نقض صریح حقوق بین الملل و نقض صریح میثاق و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی می باشد.

دولت آمریکا می تواند در چارچوب قواعد سیاست بین الملل سیاستهای خود نسبت به ایران را اعلام کند، اما در بحث اعلام پایبندی به تعهدات هسته ای، ناچار است به نظام تعریف شده امنیت دسته جمعی و نقش منحصر بفردی که برای آژانس تعریف شده است، پایبند باشد.

بر اساس مفاد برجام و اصول حقوق بین الملل، تنها نهادی که می تواند پایبندی ایران به اجرای تعهدات هسته ای خود در برجام را تایید نماید، آژانس بین المللی انرژی اتمی است و لاغیر.دیدگاهها بسته شده است.