قیمت نفت بالا رفت


روز دوشنبه با انتظار از این که توافق کاهش تولیدات به رهبری اوپک که قرار بود ماه مارچ آینده به پایان برسد، تمدید شود، قیمت‌های نفت افزایش یافت و قیمت نفت برنت بالای ۶۰ دلار باقی ماند.

به گزارش عرصه، به نقل از رویترز، روز دوشنبه با انتظار از این که توافق کاهش تولیدات به رهبری اوپک که قرار بود ماه مارچ آینده به پایان برسد، تمدید شود، قیمت‌های نفت افزایش یافت و قیمت نفت برنت بالای ۶۰ دلار برای هر بشکه باقی ماند. هرچند افزایش صادرات عراق افزایش قیمت‌ها را محدود کرد.

قراردادهای پیش‌خرید نفت برنت، بنچ‌مارک جهانی قیمت نفت، در ساعت ۸:۰۲ به وقت جهانی (۱۱:۳۲ به وقت تهران) ۶۰.۷۳ دلار برای هر بشکه بسته شدند، که نسبت به قیمت بسته شده قبلی ۲۹ سنت یا ۰.۴۸ درصد بالاتر بود و نزدیک به بالاترین سطح قیمت از جولای ۲۰۱۵ تا کنون باقی ماند. این قیمت نسبت به کمترین قیمت ۲۰۱۷ که در ماه جون اتفاق افتاده بود بیش از ۳۶ درصد بالاتر است.

قراردادهای پیش‌خرید نفت خام نیمه سنگین تگزاس غرب آمریکا (دابلیوتی‌آی) با ۱۶ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش قیمت به ۵۴.۰۶ دلار برای هر بشکه رسید.

ای‌زدبانک اعلام کرد: درحالی‌که التزام بالا به توافق کاهش تولید اوپک، همین حالا هم باعث تقویت قیمت‌ها شده است، اظهارات ولیعهد پاشاه عربستان مبنی بر این که کاهش تولیدات باید تمدید شود، به قیمت‌ها افزود.
 

توافق کاهش تولیدات به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز به رهبری اوپک، تا مارچ ۲۰۱۸ پابرجاست اما عربستان سعودی و روسیه که این تلاش را رهبری می‌کنند هر دو از حمایت خود از تمدید زمان این توافق سخن گفته‌اند.

اعضای اوپک در ۳۰ نوامبر قرار است دیدار رسمی‌ای در دفتر مرکزی خود در وین، اتریش داشته باشند.

تاجران می‌گویند که افزایش روزانه ۹۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات عراق از بنادر جنوبی این کشور تا ۴.۶ میلیون بشکه در روز که یکشنبه اعلام شد، اجازه نداد که قیمت نفت برنت از این بیشتر افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر جفری هالی، یک تحلیل‌گر ارشد بازار از شرکت اوآندا می‌گوید: ما متوجه شدیم که هر دو قرارداد پیش‌خرید نفت (برنت و وست تگزاس اینترمدیت) در حال نزدیک شدن به سطوح خرید بیش از حد هستند. این ممکن است به این معنی باشد که قیمت نفت خام به اندازه کافی در کوتاه‌مدت بالا رفته باشد و حالا مقداری میعانات نفتی مورد نیاز است.دیدگاهها بسته شده است.