از ژن خوب اسب‌ها تا جدی شدن کم‌آبی

به گزارش عرصه،« وضعیت دلار در سه بازار»،« ادامه‌دار شدن رکود در بازار سهام »،«داستان توقف ثبت سفارش خودرو»،«هشدار درباره وضعیت کم‌آبی در تابستان امسال»،«گرانی نفت و ارزانی طلا»موضوع برخی از اخبار مهم اقتصادی در روز پنج‌شنبه (۱۶ فروردین) به شمار می‌روند.

وضعیت دلار در سه بازار

در ابتدای سال جاری تاکنون و به ویژه در روزهای اخیر دلار هر چند افزایشی پیش رفته اما نوسان تندی نداشته است. این ارز در بازارهای جهانی نیز تقویت شد.بررسی وضعیت دلار در سه بازار ارزی جهانی و همچنین بازار آزاد و مرکز مبادلات ارزی ایران از آرام شدن شدت رشد آن حکایت دارد.   گرچه شروع سال جاری با رکورد تازه‌ای برای قیمت دلار همراه بود و بازار آزاد به یکباره با نرخ ۵۰۰۰ تومان و بالاتر روال خود را آغاز کرد، اما در حدود دو هفته ابتدایی در رنجی بین ۵۰۵۰ تا ۵۱۰۰ تومان نوسان دارد.

نفت گران شد

قیمت نفت در پی انتشار آماری که کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا را نشان داد و همچنین کاسته شدن از تنش‌های مربوط به اختلاف تجاری میان پکن و واشنگتن، در معاملات روز پنج شنبه افزایش یافت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه ۲۷ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۶۳.۶۴ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت آمریکا روز چهارشنبه با ۱۴ سنت کاهش بسته شده بود.بهای معاملات آتی نفت برنت در بازار لندن ۳۰ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۶۸.۳۲ دلار در هر بشکه رسید.

طلای جهانی ارزان شد

قیمت طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی بدنبال ابراز تمایل آمریکا برای حل اختلافات تجاری با چین و بهبود ریسک پذیری سرمایه گذاران که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود کرد، با کاهش روبرو شد.هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۳۲۹.۱۱ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه به ۱۳۴۸.۰۶ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در یک هفته گذشته بود.در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۳۳۲.۶۰ دلار رسید.

رکود در بازار سهام ادامه‌دار شد

بازیگران بازار سرمایه در دومین هفته کاری از سال ۱۳۹۷ شاهد معاملات کم حجم و رشد ۲۱۲ واحدی شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بودند. در این روزها تغییرات در نرخ سود سپرده‌های بانکی می تواند بر معاملات بازار سهام تاثیری بیش از پیش بگذارد.

چرا مجلس برای توقف ثبت سفارش خودرو از ما شکایت کرد؟!

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم توجه به نظام تعرفه‌ای در کنترل واردات گفت: عده‌ای بر این نظام و برخی بر روش‌های دیگر مانند ممنوعیت واردات تاکید می‌کنند. حال که برخی از بحث لزوم ممنوعیت واردات می‌گویند، سوال این است که مگر همین مجلس نبود که زمانی که وزیر قبلی دستور موقت توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی را داد، از ما شکایت کرد؟!

بی‌آبی به تابستان امسال نزدیک‌تر می‌شود

وضعیت منابع آبی امسال به‌گونه‌ای است که مسوولان دیگر هشدار کم آبی نمی‌دهند و صراحتا اعلام می‌کنند که تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت و با مشکلاتی در این حوزه مواجه خواهیم شد.

شرط تجارت اسب

رئیس سازمان دامپزشکی اعلام کرد که صنعت اسب از جمله صنایع اشتغالزا و درآمدزا در جهان محسوب می‌شود و تجارت آن به شرط رعایت ضوابط بین‌المللی که خط قرمز محسوب می‌شود، مشکلی ندارد چرا که اسب‌های ایرانی ژن خوبی دارند و در جهان شهره هستند.

وعده اصلاح مالیات بر ارزش افزوده تا پایان امسال

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بحث مالیات بر ارزش افزوده را یکی از مشکلات جدی واحدهای تولیدی دانست و گفت: تا اواسط اردیبهشت ماه لایحه اصلاح مالیات ارزش افزوده را تدوین می‌کنیم و قانون جدیدی که ۳۰ محور اصلی آن با مشورت سه اتاق بخش خصوصی تعریف شده را بررسی خواهیم کرد و قول می‌دهیم یکی از اقدامات مهم سال ۱۳۹۷ اصلاح مالیات ارزش افزوده باشد.

کاهش تولید ۱۲ کالا/ کولر و تلویزیون در صدر

طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت کالای صنعتی و چهار کالای معدنی در میان کالاهای منتخب صنعتی و معدنی با رشد منفی روبرو شدند. کولر آبی با رشد منفی ۳۰.۷ درصدی، انواع تلویزیون با رشد منفی ۱۷.۳ و نئوپان با رشد منفی ۱۶.۵ درصدی بیشترین میزان رشد منفی تولید در بین کالاهای منتخب صنعتی و معدنی را به خود اختصاص داده اند.

در این بین کمباین با رشد مثبت ۱۰۵.۵ درصدی، اتوبوس، مینی‌بوس و ون با رشد ۶۶.۴ درصدی و انواع کاغذ با رشد ۳۲.۷ درصدی بیشترین رشد مثبت در میان ۳۱ گروه کالایی منتخب صنعتی را به خود اختصاص دادند.

پیش‌بینی افزایش تولید مسکن با دو گشایش

دبیر کانون انبوه سازان گفت: امیدواریم با تسهیلات بدون سپرده که قرار است بانک مسکن به سازندگان پرداخت کند و اصلاحیه قانون پیش فروش که تا دو ماه دیگر آماده می شود در سال ۱۳۹۷ شاهد افزایش تولید مسکن و ایجاد فضای مناسب کسب و کار باشیم.

پیشنهاد ۴ میلیارد دلاری هند برای توسعه میدان گازی ایران

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت که هند قرار است هفته آینده یک طرح توسعه سه تا چهار میلیارد دلاری را برای میدان گازی فرزاد B به ایران ارائه کند.دیدگاهها بسته شده است.