مدیرعامل خانه موسیقی: متاسفانه رسانه دست ما نیست

به گزارش عرصه، محمدرضا نوربخش در مراسم بزرگداشت محمد نوری اظهار کرد: امروز گرفتار بلا و مصیبتی شدیم که نمی‌دانیم چه موسیقی است؟ موسیقی بی‌هویت، بی بنیه و بی مایه تحت عنوان موسیقی پاپ به خورد مردم داده می شود که از لحاظ محتوا و شکل بی هویت و بی خود است و هر روز هم گوش مردم با آنچه که نوری ارائه می کرد، فاصله می گیرد.

او بیان کرد: امروز جای محمد نوری برای آنچه که ما موسیقی پاپ می گوییم، خالی است. محمد نوری شرف موسیقی پاپ بود. اگر این موسیقی را پاپ مردم پسند بدانیم، محمد نوری سال ها برای آن زحمت کشید و این موضوع مهمی است و باید الگوی فعالان این عرصه باشد.

مدیرعامل خانه سینما در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: نوری نشان داد که کسی می تواند درحوزه پاپ فعالیت کند و نام استاد برازنده‌اش باشد زیرا او صدای ویژه و منحصر به فرد خودش داشت و برای این کار سالیان سال زحمت کشید.

نوربخش از محمد سریر هم یاد کرد و گفت: جای او که یکی از شخصیت‌هایی است که در بخش موسیقی کاری مشابه محمد نوری است، در این مراسم خالی است. ما استاد سریر را به عنوان یک موسیقدان کلاسیک ایرانی و جهانی میدانیم که با سازهای مختلف و تئوری موسیقی آشناست و ژانری تحت عنوان موسیقی پاپ ارائه کرد و محمد نوری خواننده آثار او  بود که به عقیده من خودش یک ژانر است و باید الگویی برای جوانانی که در این عرصه فعالیت می کنند، باشد.

او ضمن قدردانی از انجمن شاعران برای برگزاری مراسم بزرگداشت محمد نوری إعلام کرد: سال گذشته هم انجمن شاعران به این موضوع پرداخت. شاید وظیفه اهالی موسیقی باشد که این یادمان ها را برپا کنند اما دوستان ما در انجمن شاعران پیش قدم شدند و من إز آنها سپاس گزارم که نام و یاد یک هنرمند بزرگ را در خانه شاعران برپا می کنند.

محمد نوری پیوند عمیقی با فرهنگ ایران داشت

سهیل محمودی نیز در این مراسم که عصر روز دوشنبه ٨ مرداد ماه در خانه شاعران برگزار شد، بیان کرد: محمد نوری به چند دلیل یکی از نام های ماندگار هنر است. اول اینکه پیوند عمیقی با فرهنگ ایران داشت. او با طوایفی که در ایران بودند، هم نفس بود. آواز سرزمین های خورشید یکی إز نمونه های فرهنگ پیشگی این هنرمنداست. هنرمندانی که روح مردم ایران را درک می کنند، درنهایت ماندگار هستند.

این شاعر ادامه داد: نکته بعدی آلوده نشدن به ابتذال است. ما در زمانی هستیم که فشار روی یک هنرمند ناگزیر  تن به کار هایی می دهند که اصالت هنری ندارد و موجب آسیب به هنر می شود و دلمان می سوزد. کسانی مجبور می شوند به شیوه ای به آثار هنری بپردازند که إز اصالت فاصله دارد.

او گفت: محمد نوری زندگی بسیار ساده ای داشت و تلاش کرد که دچار ابتذال نشود. نوری بیش إز هر  خواننده جدی إیرانی به ادبیات معاصر توجه داشت. اول إستاد نوری بود البته استاد سریر هم در این زمینه سهم زیادی داشت سپس استاد شجریان و ناظری و هنرمندان دیگر برای ادبیات ما ارزش قائل شدند.

همچنین در این مراسم، پیام محمد سریر که به کانادا سفر کرده بود و نتوانست در این مراسم حاضر شود توسط دخترش نگین سریر خوانده شد.

در بزرگداشت محمد نوری قطعاتی از سوی مزدا انصاری با اجرای شعرهایی از فروغ توسط کیمیا عنابستانی-گوینده رادیو، نگین سریر و مسعود یکتا، مجید عبدالهی و فرزاد حیدری به صورت جداگانه اجرا شد. همچنین حسین بختیاری هم قطعه ای از محمد نوری خواند.دیدگاهها بسته شده است.