«اودلو» گورستانی اسلامی با کمترین نشانه تاریخی

به گزارش عرصه، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، قادر ابراهیمی، سرپرست پروژه کاوش بنای آرامگاهی گورستان اودلو شهرستان بیله سوار با اعلام این خبر گفت: علاوه بر سنگ‌های صندوقه‌ای شکلی که در گذشته در محدوده این گورستان پراکنده بوده‌اند بقایای یک برج یادمانی شاخص‌ترین اثر موجود در این منطقه محسوب می‌شود که در محدوده جنوب غربی این گورستان قرار داد.

او با اشاره به این نکته که براساس کاوش‌های انجام شده، ساخت این بنا در قرون میانه اسلامی انجام شده است، گفت: بنای مورد اشاره به شکل هشت ضلعی ساخته شده و باتوجه به استنادات باستان‌شناختی این اثر مانند برج مقبره‌های موجود در منطقه آذربایجان که از دوره سلجوقیان تا دوره تیموری رواج داشته از دو فضای اصلی تشکیل می‌شده است.

ابراهیمی افزود: نخستین فضای این اثر مربوط به سردابه آن است که با یک ورودی کم عرض به یک فضای هشت ضلعی سنگی با پوشش گچ کاری شده همراه با یک طاق آجری ساخته شده است.

این باستان‌شناس با ابراز تاسف از باقی نماندن هیچ آثاری از رج‌های آجرکاری شده روی پایه سنگی بنا، گفت: اما با توجه به وجود نخاله‌های فراوان آجر در اطراف این بنا، به نظر می‌رسد بدنه آجری این بنا در گذشته‌های دور به عمد تخریب و از مصالح آجری آن در مکان دیگری استفاده شده است.

وی با اشاره به این نکته که این بنا از گذشته تا امروز در بین مردم ساکن منطقه یک بنای مقدس محسوب می‌شده، اهداء نذری به صورت سکه و دیگر انواع آن در دوران قاجار و همچنین دوران معاصر را دلیلی بر این ادعا دانست.

او گفت: بررسی‌های اولیه در مورد ماهیت بنای آرامگاهی گورستان «اودلو» نشان می‌دهد، این بنا مربوط به مردمی بوده که در بالادست تپه‌های مشرف بر این گورستان سکنا یافته بودند.

به گفته وی، از طرف دیگر بررسی‌ها در محدوده استقراری مشرف بر گورستان موجود بیانگر اسکان مردمان کوچرو در قرون نخستین اسلامی تا دوران سلجوقی در آن است؛ به طوری‌که در کتاب «فتوح البلدان» نوشته «احمد بن یحیی بلاذری» (متوفی ۲۷۹ هجری قمری) به طایفه «اود» اشاره شده که به نظر می‌رسد نام روستای اودلو بی‌تأثیر از آن نباشد.دیدگاهها بسته شده است.