حقوق شهروندی مجزا از اجتماعی شدن سلامت نیست

به گزارش عرصه، مهندس طاهر موهبتی در اجلاس روسای معاونین اجتماعی، بهداشت و مدیران شبکه بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کلان منطقه ۸ آمایشی کشور گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده در نظام سلامت، اجتماعی شدن سلامت است. این حلقه مفقوده در دو شکل می‌تواند ظاهر شود. اول به شکل ساختاری و دوم به شکل مفهومی. البته ساختار این موضوع با وجود تمام مخالفت‌ها و موانع، حل شده است.

وی افزود: حوزه اجتماعی باعث تسهیل فرآیندها در نظام سلامت می‌شود و هر جا ردپایی از اجتماع وجود دارد، اجتماعی شدن سلامت مصداق دارد.

موهبتی ادامه داد: اگر بپذیریم که امورات سلامت فردی نیست، پس در تمام وجه‌های سلامت می‌توان به اجتماعی شدن سلامت پرداخت. در سازمان‌های بیمه‌گر و نظام سلامت باید به حقوق شهروندی توجه کرد، زیرا حقوق شهروندی مجزا از اجتماعی شدن سلامت نیست. اصول متعددی از قانون اساسی درباره حقوق شهروندی بوده و در این راستا مرام‌نامه‌های بسیاری نوشته شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در بیمه از حق مردم به دسترسی عادلانه به سلامت و کرامت انسانی صحبت می‌کنیم، اما تا مدتی پیش در بیمارستان‌ها نوشته بود که اگر با کارمند برخورد شود مطابق بندی قانونی با او برخورد می‌شود. حقوق شهروندی در حوزه سلامت در بالاترین سطح خود متصور است. اگر در حوزه‌های دیگر به مردم ضرری وارد شود، این ضرر مالی خواهد بود، اما در حوزه سلامت، ضرر جانی است و قابل جبران نیست.

موهبتی با بیان این‌که معاونت حقوقی وزارت بهداشت متولی حقوق شهروندی نیست، افزود: رسیدگی به حقوق شهروندی بر عهده معاونت اجتماعی وزارت بهداشت است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، وی با اشاره به اهمیت افزایش سواد سلامت، افزود: توانمندسازی مردم در نظام سلامت باید مد نظر قرار گیرد. باید باور معاونت اجتماعی مبنی بر تغییر سبک زندگی در کلان کشور باشد تا این اتفاق بیفتد.

رییس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت با بیان این‌که تغییر رفتار جامعه بسیار دشوار است، گفت: این‌که بگوییم پیشگیری مقدم بر درمان است، باید به کمک معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اتفاق افتد. به طور مثال الکترونیکی کردن خدمات در سازمان بیمه سلامت نیازمند تغییر رفتار است.

موهبتی بیان کرد: فعالیت‌های حوزه اجتماعی باید نهادینه شود تا اگر افراد تغییر کردند، فرآیندها ادامه پیدا کرده و انجام شود.دیدگاهها بسته شده است.