لزوم حفظ محیط زیست در طرح‌های توسعه‌ای

به گزارش عرصه،  پروین فرشچی در پنجمین کارگروه پنج گانه جایکا در استان هرمزگان که با حضور معاون سیاسی – امنیتی استانداری هرمزگان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان برگزارشد، گفت: پروژه انجام شده با همکاری جایکا به عنوان یک دستاورد برای استان‌های ساحلی و یا حتی کشورهای ساحلی خلیج فارس و دریای عمان است.

وی تاکید کرد: برای اینکه توسعه‌ای‌ را در منطقه‌ای رقم بزنیم باید محیط زیست و داشته‌های خود را بشناسیم. این پروژه نقشه راه را به ما نشان می‌دهد که توسعه باید در چه مکان‌هایی اتفاق افتد.

فرشچی تصریح کرد: جانمایی و استقرار صنایعی که می‌توانند دوستدار محیط زیست باشند و به محیط زیست صدمه نزنند، می‌توانند با حفظ توسعه پایداراتفاق افتد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ما وقتی پیشرفت‌های دیگر را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که در آن هم توسعه و هم الزامات محیط زیست رعایت شده است که این خود، الگو است.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور باید بر مبنای توسعه پایدار پیش رود، گفت: آنچه در برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور مطرح است به خصوص در این منطقه که مکران هم بخشی از آن در استان هرمزگان است، اهمیت زیادی برای ما دارد، زیرا قبول داریم که توجه به مسئله دریا و اقتصادمحور دریا خیلی دیر در کشور ما اتفاق افتاده است.

فرشچی اضافه کرد: ۲۳صنعت جدید دراین منطقه استقرار پیداخواهد کرد که خود نیازمند شناسایی کامل محیط زیست است. برای ما استان‌های ساحلی کشور خصوصا جنوب کشور مهم است و در این خصوص اطلاعات کافی و لازم را باید داشته باشیم تا بتوانیم پذیرای توسعه باشیم.

فرشچی ادامه داد: به نحو احسن باید از بودجه استفاده کرد. نیروی انسانی برای هر کشور ثروت محسوب می‌شود و خوشبختانه چندین سال یا چندین دهه شاهد تلاش و فعالیت بهترین و دلسوزترین پژوهشگران و دانشمندان در کشور هستیم.

وی در سخنان پایانی خود از حضور فعال بانوان در حوزه محیط زیست و سایر عرصه‌های کشور تقدیر کرد.    

مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز گفت: تخریب محیط زیست آثار نامطلوبی را به جا می‌گذارد و متاسفانه این اثرات قابل جبران نخواهد بود.

مجید وفادار در پایان گفت: اگر در گوشه‌ای از جهان هستی ناملایمات زیست محیطی رخ دهد، آثار آن بر این کره هستی پدیدار خواهد شد.  این پروژه برای ما نقشه راه است. استان هرمزگان با توجه به نوار ساحلی طولانی و چندین تالاب بین المللی خود دارای پتانسیل عظیمی است. برای ما ارزیابی استراژیک خیلی مهم است تا بتواند با رعایت الزامات پروژه و برنامه ها را در کنار هم قرار دهد.دیدگاهها بسته شده است.