افزایش نگرانی‌ها نسبت به خشونت‌های قومی در هند

به گزارش عرصه، هفته گذشته مردی از ایالتی در هند که مدعی است طبقه اجتماعی بالاتری دارد پس از آن که دختر نوجوانی از قبول این برتری‌های اجتماعی سرباز زد، او را گردن زد.

پلیس هند با اذعان به این که قتل این دختر به شدت وحشیانه صورت گرفته، اعلام کرد متهم دستگیر شده و تحقیقات لازم در حال انجام است. خشونت های اجتماعی از سال ۱۹۸۹ میلادی تاکنون در هند رواج دارد.

در نظام اجتماعی پیچیده هند افراد بر اساس “کاست ها” یا طبقات مختلف اجتماعی طبقه بندی شده و کاست های پایین تر که به عنوان “دالیت” شناخته می‌شوند از محروم‌ترین طبقات اجتماعی در هند به شمار می‌روند. دالیت ها در جامعه هند اغلب به دلیل تبعیض و سوءاستفاده‌های نظام‌مند حق تحصیل و اشتغال خود را از دست می دهند.

کارشناسان می گویند به رغم قوانین متعدد و احکام دادگاهی که سعی در فراهم آوردن شرایط یکسان برای این افراد داشته، تعصبات عمیق و ریشه دار در جوامع هند بارها مانع پیشرفت آنان شده است.

طبق آمارهای اداره ملی جرم هند، تعداد کل جرایم علیه طبقات اجتماعی پایین تر در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۴۷ هزار مورد بوده است. به گفته یک محقق جنایات علیه زنان در خشونت‌های طبقات اجتماعی در بسیاری موارد این اقدامات به عنوان “جرایم معمولی” گزارش می‌شوند و تنها ۵ تا ۸ درصد از این جرایم به عنوان جرایم مربوط به اختلاف طبقات اجتماعی مطرح می‌گردد.

در اوایل سال جاری میلادی (۲۰۱۸)، دیوان عالی کشور هند ماده ای مهم از قوانین مربوط به جرایم طبقات اجتماعی را تغییر داد. طبق این قانون پلیس نمی‌تواند شخصی را که به جرم خشونت علیه افراد طبقات پایین‌تر جامعه متهم شده است، بلافاصله دستگیر کند. این قانون به منظور محافظت از افراد طبقات پایین‌تر و به بهانه جلوگیری اقدامات تلافی‌جویانه اطرافیان متهم طراحی شده بود اما اعتراض دالیت‌ها، دولت هند را مجبور کرد این قانون را حذف و تغییرات را لغو کند.

به گزارش سی ان ان، افراد بسیاری در شهر “چنای” هند راهپیمایی به نام “خشونت سکوت” زیر باران‌های شدید برگزار کردند تا اعتراضات خود را نسبت به بی‌عدالتی‌های بسیار در اقوام و طبقات مختلف اجتماعی هند نشان دهند.دیدگاهها بسته شده است.