مهمترین انتظارات فعالان معدنی از وزیر صمت

به گزارش عرصه، از روز جمعه ۱۱ آبان چهاردهمین دوره نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸  با حضور بیش از ۸۰ شرکت بزرگ داخلی و ۴۰ شرکت خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.

داریوش اسماعیلی – رئیس سازمان نظام مهندسی معدن – در نشستی که در روز دوم این نمایشگاه با حضور وزیر صمت برگزار شد، با تاکید بر این‌که مهمترین انتظار فعالان معدنی از وزیر صمت، اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی است، گفت: این اولین بار است که در کشور برای بخشی نقشه راه تعریف شده است.

وی با بیان این‌که اجرای این طرح می‌تواند انقلابی در بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد کند، اظهار کرد: در نقشه راه معدن و صنایع معدنی اولین تاکید بر اکتشاف است به طوری‌که ۳۰ درصد از همه درآمدهای بخش معدن، ۲۰ درصد از درآمدهای عملیاتی ایمیدرو و ۳۰ درصد از درآمدهای اختصاصی سازمان زمین‌شناسی به بخش اکتشاف اختصاص داده شده است.

اسماعیلی در ادامه هدایت آزمایشگاه‌های معدنی تحت یک مدیریت واحد و تقویت ارتباط معدن و دانشگاه را از دیگر موارد تعریف شده در نقشه راه معدن عنوان کرد.

به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی معدن، خارج کردن پروژه‌های معدن و صنایع معدنی از رکود، از موارد دیگری است که در این طرح مورد تاکید قرار گرفته و طبق برنامه‌ریزی‌ این نقشه راه باید طی یک سال آینده تا حد امکان معدن تعطیل نداشته باشیم.

اسماعیلی در پایان با تاکید بر آمادگی سازمان نظام مهندسی معدن برای همکاری در توسعه معادن، اظهار کرد: کارهای عملیاتی باید به بخش خصوصی سپرده شود و دولت نقش برنامه‌ریزی و نظارت داشته باشد چرا که بخش خصوصی می‌تواند حجم بالای نقدینگی که بلای جان اقتصاد شده را جذب سرمایه‌گذاری در بخش معدن کند.دیدگاهها بسته شده است.