دشواری مجوز راک و استقبال کم از کنسرت‌ها

به گزارش عرصه، نشست رسانه‌ای فستیوال «موسیقی و آزادی» با حضور دبیر فستیوال یاشار درفشه و سرپرست گروه‌های شرکت‌کننده از جمله شهریار مسرور، فرشاد رمضانی، رضا تاجبخش، هومن اژدری، داریوش صالح پور، پرهام علیزاده، آرش اسکندرلو، مسعود فیاض زاده، علیرضا احمد زاده، امیر اشکان غلامی، سبحان اکرامی، سعید مبینی، فواد قمشه‌ای، اشکان ماهری، مازیار خواجیان و ژوبین عسگریه در مجموعه برج آزادی برگزار شد.

فستیوال «موسیقی و آزادی» برای حمایت از موسیقی مستقل، با شانزده گروه موسیقی با مشارکت مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و حمایت بنیاد رودکی، از ۱۸ آذر تا ۲۵ دی در برج آزادی برگزار می‌شود.

در این فستیوال سبک‌های مختلف موسیقی به مدت پنج هفته اجرا خواهد شد.

همچنین در این نشست سرپرست‌ها و نمایندگان بندهای کمتر شناخته شده موسیقی راک به بیان برنامه‌های خود جهت اجرا در این فستیوال موسیقی پرداختند.

در ابتدای نشست، یاشار درفشه ضمن تشکر از حضور حاضران با بیان نظر خود درباره کیفیت بالای سالن اجرای موسیقی برج آزادی، ادامه داد: این فستیوال موسیقی به نام «موسیقی و آزادی» از تاریخ ۱۸ آذر ماه در برج آزادی آغاز و به مدت پنج هفته ادامه خواهد داشت. هر هفته سه گروه اجرا خواهند داشت.

او اظهار کرد که در حال حاضر به خاطر وجود اجراهای زیاد، کاهش سواد فرهنگی مردم و مشکلات اقتصادی استقبال مردم از کنسرت‌ها کمتر شده است.

درفشه افزود: خیلی از گروه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی که با آن روبرو می‌شوند، ممکن است حتی موسیقی و اجرای زنده را کنار بگذارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این جشنواره را برگزار کنیم؛ به گونه‌ای که فرصتی مناسب برای اجرای زنده بندهایی فراهم شود که به دلایل مختلف از جمله مشکلات اقتصادی تا به حال موفق به برگزاری کنسرت نشده‌اند و از این طریق با هزینه کمتر اجرا کنند.

او در ادامه تصریح کرد که در این فستیوال موسیقی، هر نوع ژانر موسیقی اجرا خواهد شد و اینکه تا به حال از این‌گونه موسیقی حمایت نشده است.

درفشه با بیان اینکه چند گروه موسیقی از جمله بند امیر اشکان غلامی و ژوبین عسگریه به مناسبت جشنواره، انتشار آلبوم‌های خود را جلو انداخته و قبل از آغاز فستیوال آلبوم‌هایشان منتشر خواهد شد، ادامه داد: قرار است جشنواره «موسیقی و آزادی» هر سال همین حوالی در برج آزادی برگزار شود. هر سال ۱۵ شب اجرا خواهیم داشت.

او در ادامه اضافه کرد که مازیار خواجیان در این فستیوال همراه با پنج گروه و علی باغفر همراه با شش گروه به نوازندگی و اجرا خواهند پرداخت.

در ادامه سرپرست‌های گروه‌های موسیقی به شرح زیر به بیان برنامه‌های خود جهت اجرا در فستیوال موسیقی «موسیقی و آزادی» پرداختند:

فرشاد رمضانی، سرپرست گروه «دگر دیسی» با اشاره به مشکلات موسیقی راک از جمله سخت مجوز دادن و یا حتی مجوز ندادن ارشاد به این سبک از موسیقی، ادامه داد: یکی از بزرگترین معضلات ما در این سبک، سخت بودن جمع کردن نوازندگان حرفه‌ای و افرادی است که برای کار کردن وقت آزاد داشته باشند. همچنین نبودن روحیه کار گروهی بین ما ایرانی‌ها نیز باعث ایجاد مشکلات عمده برای ایجاد یک بند موسیقی ثابت و پایه می شود.

او در ادامه گفت که در تاریخ ۲۰ آذر ماه به اجرای قطعات موسیقی دو آلبوم شیدایی ۱ و ۲ خواهند پرداخت.

در حال تکمیل است …دیدگاهها بسته شده است.