کنترل نقدینگی یکی از اهداف بانک مرکزی است/بازار ارز را رصد میکنیم

تبریز- رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه باید ارزش پول ملی حفظ شود، ادامه داد: کنترل نقدینگی یکی از اهداف بانک مرکزی است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتی ظهر امروز جمعه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی که با حضور فعالان اقتصادی استان، نمایندگان مردم تبریز در مجلس و مدیران بانک مرکزی برگزار شد ابراز داشت: دغدغه بانک مرکزی حمایت از تولید و افزایش صادرات در کشور است.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان مشکلاتی دارند که بخشی از آن به نقدینگی و تأمین منابع مالی مربوط می‌شود، ادامه داد: امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته آن را تأمین کرده و این مشکلات را برطرف کنیم.

همتی با تاکید بر اینکه باید صادرکنندگان و تولیدکنندگان در این شرایط سخت تحریم‌ها هماهنگ و همدل باشند، ادامه داد: برای مدیریت تأمین ارز نیاز داریم تا همه فعالان اقتصادی، واردکنندگان و صادر کنندگان ما را همراهی کنند. هدف بانک مرکزی کمک به تولید کننده و صادرکننده است.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بازار ارز را رصد می‌کنیم و با متخلفان برخورد می‌شود، گفت: باید صادرکنندگان غیرنفتی در ارائه ارز خود به سامانه نیما همراهی کامل را داشته باشند.

همتی در ادامه با اشاره به حل مشکلات صادرکنندگان عنوان کرد: آذربایجان شرقی از پتانسیل و قابلیت‌های لازم برای صادرات برخوردار است و بانک مرکزی تلاش می‌کند تا مشکلات این فعالان برطرف شود چراکه هدف کنونی کمک به رونق تولید و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشورمان است.

همتی با بیان اینکه از نظر عرضه و ذخایر مشکلی در ارز نداریم افزود: در تثبیت بازار ارز هم مشکلی نداریم و تسلط لازم و کافی وجود دارد.

تمرکز بر واحدهای تولیدی دوچندان شود

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در شرایط سخت تحریمی قرار داریم و باید تمرکز بر واحدهای تولیدی دوچندان شود. رونق تولید در این شرایط ضروری است.

مسعود پزشکیان اظهار داشت: در شرایط تحریم و برای مقابله با آمریکا باید هرچه بیشتر به واحدهای تولیدی توجه کنیم و چرخ تولید را به گردش درآوریم.

وی با اشاره به پتانسیل‌های بالای آذربایجان شرقی در زمینه‌های اقتصادی و صنعتی گفت: باید از این قابلیت‌ها استفاده شود و در این خصوص باید سرانه اعتباری استان هدفمند شود.

پزشکیان با اشاره به تلاش نمایندگان مجلس برای حمایت از تولید در کشور گفت: اعتقاد داریم که باید موانع سر راه واحدهای تولیدی و اقتصادی برداشته شود.

گفتنی است در این نشست، فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی تبریز مشکلات و نظرات خود را با رئیس کل بانک مرکزی در میان گذاشتند که از این موارد می‌توان به فرآیند تخصیص ارز به محصولات دامی، بهبود وضعیت زمان تخصیص ارز، پیگیری وضعیت اعطای تسهیلات به بافت‌های فرسوده و بهبود وضعیت اعطای تسهیلات به دامداران اشاره کرد.

کد خبر ۴۶۴۰۵۳۴


دیدگاهها بسته شده است.