ساده، صریح و صمیمی

نشست‌ و برخاست با خبرنگاران همیشه برای همه مدیران سخت بوده است. اگر بخواهم خودمان (روزنامه‌نگاران) را صمیمی تعریف کنیم، سمجیم و ول کن ماجرا نیستیم، حرف‌ها و قول‌ها و وعده‌ها را فراموش نمی‌کنیم تا کنه ماجرا را درنیاوریم دست‌بردار نیستیم. برای همین روز خبرنگار را همه مراسم برگزار می‌کنند تا ما را نصیحت کنند و با آمارها و ارقام توجیه که چه بود و چه شد و شما کوتاه بیا و غیره و غیره.

برنامه‌ای نیست، مدیران حرف‌هایشان را می‌زدند و مدیران روابط عمومی همان حرف‌های کلیشه‌ای که «شما اصحاب رسانه رکن چندم فلان هستید» را می‌زنند و این‌چنین و آن‌چنان می‌گویند تا روز خبرنگار بگذرد.

این بار اما نشست با خبرنگاران این‌طور نبود. نشست خبرنگاران به مناسبت همین روز از طرف سخنگوی دولت را می‌گوئیم. مدیر روابط عمومی نبود و مجری که با ربط و بی‌ربط شعر حافظ و مولانا را غلط بخواند. دوستان مطبوعاتی و رسانه‌ای آمدند و حرف‌هایشان را زدند. نقد صریح کردند و این نشست را ساده و بی‌تکلف برگزار کردند. دقیقاً نمی‌دانیم ولی به نظر برای اولین بار بود که سخنرانی و صحبت با ما شروع شد یعنی با خبرنگاران واقعی که در رسانه‌ای و جایی مشغول به کار هستیم. از صداوسیما تا روزنامه تقریباً از طیف‌های اصلی و سیاسی کسانی آمدند و حرف‌هایشان را گفتند، چه صنفی و معیشتی و چه ایرادهای حرفه‌ای و فنی به مجموعه اطلاع‌رسانی دولت از روابط عمومی‌ها تا دفتر رئیس‌جمهور.

عموماً انتظار سکوت از خبرنگاران کار غلطی است و در روزشان باید آن‌ها حرف بزنند تا اینکه شنونده باشند و این چیزی بود که در این جلسه اتفاق افتاد. اهمیت دادن به خبرنگاران شهرستان و سخنرانی نماینده آنان، اهمیت دادن به فعالان شبکه مجازی و به رسمیت شناختن آنان به‌عنوان بخشی از جریان رسانه‌ای این کشور و طرح مسئله از طرف یکی از نمایندگان این جریان، از نکات مثبت این مراسم بود. اگرچه در رسانه اقلیت و اکثریت بودن مذهب شما ملاک نیست و مهم توانایی حرفه‌ای و توجه به منافع ملی و حقوق اساسی ملت ملاک است اما در این جلسه روزنامه‌نگاری حرفه‌ای از هموطنان ارمنی پشت تریبون آمد و درخواستی ملی را مطرح کرد و آن خواست همه خبرنگاران بود، دسترسی ساده به مسئولان در ساعات غیر از نشست‌ها و مراسم و تشریفات رایج. پیشکسوتان عرصه نماینده‌ای داشتند و البته نمی‌توانیم از سعدی روزنامه‌نگاران سیدعلی میرفتاح که ظریف و نغز یادداشتش را خواند بگذریم.

جمع تقریباً ۳۰۰ نفر خبرنگاران، مدیران رسانه‌ای اساتید و بزرگان و پیشکسوتان رسانه کنار هم اتفاق مبارکی بود چراکه آن‌طرف هم همه مسئولان اطلاع‌رسانی دولت حضور داشتند از مدیران روابط عمومی وزارتخانه‌ها و… گرفته تا وزیر ارشاد، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، سخنگوی دولت، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، سخنگوی وزارت امور خارجه، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور، معاون تبلیغات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، معاون اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور، نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات و دبیر هیات دولت. نکته مهم آن بود که مدیران دولت سخن روزنامه‌نگاران را شنیدند و به اقتضا سخن گفتن، کوتاه و مختصر.

این نشست خبرنگاران و مدیران دولتی آن چیزی بود که باید اتفاق می‌افتاد، اینکه ما روزنامه‌نگاران و مدیران بدون تکلف و حرف‌های کلیشه و تعارف‌های بی‌ربط باهم سخن بگوییم و این جلسه فرصتی بود برای این گفتگوی ساده، صریح و صمیمی.

photo_2019-08-08_15-52-48

photo_2019-08-07_21-45-41

photo_2019-08-07_21-49-01

photo_2019-08-07_21-49-02

photo_2019-08-07_23-19-32 (2)

photo_2019-08-07_23-19-32

photo_2019-08-07_23-19-33 (2)

photo_2019-08-07_23-19-33دیدگاهها بسته شده است.