طرح عناصر «البشیر» برای کودتا در عید قربان لو رفت

به گزارش عرصه؛ یکی از رهبران ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» (احزاب آزادی و تغییر) از حزب البعث از طراحی یک گروه از عناصر دوره البشیر برای اجرای عملیات‌های ترور و ایجاد هرج و مرج در کشور در ایام تعطیلات عید قربان با هدف اجرای کودتای نظامی خبر داد.

روزنامه سودانی «الانتباهه» به نقل از «محمد ضیاء الدین» نوشت که برخی طرف‌ها اطلاعات موثقی را در اختیار برخی دستگاه‌های مربوطه قرار داده‌اند که نشان می‌دهد بقایای رژیم سابق برای ایجاد هرج‌ومرج و اجرای عملیات‌های ترور در ایام تعطیلات عید قربان و کودتا علیه دولت برنامه‌ریزی کرده‌اند و دولت نیز اجرای تدابیر لازم برای تأمین امنیت کشور را آغاز کرده‌است.

ضیاء الدین با اشاره به اینکه این اطلاعات کاملا جدی و موثق است، گفت: «نمی‌توانم بیشتر از این جزئیات آن را فاش کنم اما این مسئله بی‌نهایت خطرناک است و بایستی به آن توجه شود».

از زمان کناره‌گیری «عمر البشیر» از قدرت (۲۲ فروردین) شورای نظامی سودان تا کنون چند بار مدعی خنثی‌سازی کودتا در این کشور شده است.

شورای نظامی سودان ۲۴ جولای (۲ مرداد) از بازداشت چند افسر سابق ارتش در خصوص کودتا خبر داد.

برخی رسانه‌ها نیز گزارش دادند که هاشم عبدالمطلب رئیس ستاد مشترک ارتش، نصرالدین عبدالفتاح فرمانده یگان زرهی، سرتیپ بحر فرمانده منطقه مرکزی و «علی کرتی» وزیر خارجه سابق و «الزبیر احمد حسن» دبیرکل جنبش اسلامی در این کودتا دست داشته‌اند.  

۱۲ جولای نیز شورای نظامی سودان از خنثی‌سازی کودتا در سودان خبر داده بود و به دنبال آن ۱۶ افسر در حال خدمت و بازنشسته را در ارتباط با این کودتا بازداشت کرد.

ژوئیه گذشته نیز «شمس‌الدین الکباشی» سخنگوی شورای نظامی سودان از ناکام گذاشتن یک کودتا در این کشور خبر داد که تعدادی از افسران و گروه‌های سیاسی در آن دست داشتند.

منبع:فارسدیدگاهها بسته شده است.