رشد لاک پشتی بورس پس از سقوط‌های متوالی

بورس اوراق بهادار تهران پس از گذراندن یک هفته سراسر کاهشی، در روند معاملات امروز رشد ۱۳۹ واحدی را تجربه کرد، اما با گذر زمان با افت هایی مواجه شد و در انتها توانست تنها ۲۹ واحد بالاتر از هفته گذشته بنشیند.

بورس

به گزارش عرصه، بورس اوراق بهادار تهران امروز از ساعات اولیه شروع معاملات با روندی افزایشی رو به رو شد به طوری که شاخص کل ۱۳۹ واحد رشد کرد و تا رقم ۷۴ هزار و ۱۶ واحد بالا رفت اما پس از این افزایش بازار دوباره وارد فاز کاهشی شد و تا کانال ۷۳ هزار و ۹۰۶ واحد سقوط کرد.

در مجموع شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته ۲۹ واحد رشد کرد و با این رشد اندک توانست تا حدودی جو منفی این روزهای بازار را تلطیف کند.

بورس اوراق بهادار تهران چندی است که وارد روند کاهشی شده به طوری که تنها در هفته گذشته  شاخص کل نقدی و بازده قیمتی ۲ هزار واحد افت کرد اما امروز بعد ۵ روز کاری کاهش، بورس توانست   تا حدودی خود را بالا بکشاند.

افت های این روزهای بازار سرمایه در حالی به وقوع می پیوندد که بازیگران بازار از یک طرف با گذشت زمان از اجرایی شدن برجام انتظار شان از توقف وضعیت رکودی اقتصادی بیشتر می شود و از طرفی با محقق نشدن این انتظار  ناامیدی‌ها بیشتر بروز می کند و همین ناامیدی ها می‌تواند دلیلی باشد برای صف های طولانی فروش.

عدم اعتماد سرمایه گذاران بازار سرمایه به قیمت گذاری سهام در بورس و صحبت هایی از احتمال درز اطلاعات شرکت ها قبل از درج در کدال، خود از مواردی است که به جو منفی بازار سرمایه در این روزها دامن زده است.

البته درصد کمی از عوامل کاهش این روزهای بازار را می توان به نزدیک شدن فصل مجامع  و سوددهی شرکت‌ها دانست.

ارزش کل معاملات امروز به ۱۴۳ میلیارد و ۲۹۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان  بالغ شد که این مبلغ ناشی از دست به دست شدن ۶۲۸ میلیون و ۴۲۱ هزار سهم و اوراق بهادار قابل معامله در بیش از ۴۱ هزار و ۵۰۰ نوبت معامله بود.

در معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تاثیر را در شاخص تالار شیشه‌ای گذاشت از طرفی پالایش نفت تبریز و صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز تلاش کردند که شاخص کل بیش از این رشد نکند.

گروه مپنا نیز از بیشترین تاثیر گذاران در روند افزایشی شاخص بورس امروز بود بعد از آن سرمایه گذاری غدیر و ایران ترانسفو بیشترین تاثیر مثبت را در روند امروز بازار اوراق بهادار داشتند.

نمادهای معاملاتي شركت هاي فولاد امير كبير كاشان، كمك فنر ايندامين سايپا، كارخانجات توليدي شهيد قندي، صنايع ريخته گري ايران، داروسازي دكتر عبيدي، بهنوش ايران، گسترش سرمايه گذاري ايران خودرو، شركت تكنوتار، فرآورده هاي نسوز آذر  و پارس مینو امروز بازگشایی شدند.

همچنین در پایان معاملات امروز نمادهای معاملاتی حق تقدم شركت بيمه ملت،  كاشي و سراميك سينا و محور سازان ايران خودرو متوقف شدند.

اما فرابورس ایران امروز  ۳.۲ واحد افت کرد تا به مقدار ۷۷۳.۹ واحد برسد. ارزش معاملات فرابورس ایران به ۸۵۱ میلیارد و ۷۲۲ میلیون ریال بالغ شد که این مقدار ناشی از دست به دست شدن ۴۱۴ میلیون و ۸۵۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۱ هزار و ۱۵۳ نوبت معامله بود.دیدگاهها بسته شده است.