میدان مغناطیسی زمین بیشتر از دو قطب دارد!

محققان موسسه کارنگی طی انجام پژوهشی دریافتند که میدان مغناطیسی زمین باستان دارای بیش از دو قطب است.

 

57310238

 

به گزارش عرصه، به نقل از Carnegie Institution for Science ، زمین ما دارای دو قطب مغناطیسی شمالی و جنوبی بوده و میدان مغناطیسی میان این دو قطب ما را از اشعه‌های کیهانی مضر و بادهای خورشیدی با سرعت بالا محافظت می‌کند.

اما یک پژوهش که اخیرا صورت گرفته نشان می‌دهد که ترتیب این میدان‌های مغناطیسی همیشه یکسان نیست .زمین باستان دارای قطب‌های متعددی بوده که به طور ناگهانی در سراسر جهان ظاهر شده و باعث شدند تا میدان مغناطیسی این سیاره رفتار نامنظمی را از خود نشان دهد.

محققان موسسه کارنگی به این نتیجه رسیدند که بین ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد سال پیش برای مگنتوسفر زمین اتفاق عجیب و غریبی افتاده است.آنها معتقد بودند که هسته داخلی زمین همیشه جامد نیست و در برخی  نقطه از تاریخ این سیاره، از حالت مذاب  به حالت جامد تبدیل شده است. روند انجماد تدریجی باعث ایجاد ویرانی‌هایی در میدان مغناطیسی شده و این دوره آشفتگی تا  زمانی که هسته داخلی به طور کامل تثبیت شود به طول انجامیده است.

محققان ادعا می‌کنند که این یافته‌ها می‌تواند دلیلی برای نوسانات عجیب و غریب در جهت میدان مغناطیسی باشد که در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون سال پیش در لایه‌های زمین مشاهده شده است.دیدگاهها بسته شده است.