نفس پوند به شماره افتاده است

به عنوان پیامد فوری رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت)، ارزش پول ملی این کشور، پوند تا پایان سال ۲۰۱۶ به پایین‌ترین سطح خود در سه دهه اخیر سقوط خواهد کرد.

IMG11545599

به گزارش عرصه، به نقل از بلومبرگ، ۳۲ نفر از ۳۳ اقتصاددان مورد بررسیبلومبرگ پیش‌بینی کردند که هر پوند در پایان سال ۱٫۳۰ یا زیر ۱٫۳۰ دلار ارزش خواهد داشت. برآورد میانگین اقتصاددانان سطح ۱٫۲۵ دلاری برای پوند بوده است.

 

افت ۶ درصدی پوند در روز جمعه و رسیدن ارزش این واحد پولی به ۱٫۳۲۷۷ دلار در روز جمعه در حالی رخ داد که این واحد پولی در ۲۷ ژوئن و پس از رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با ثبت ارزش ۱٫۳۱۲۱ دلاری پایین‌ترین سطح ۳۱ سال اخیر خود را در برابر دلار تجربه کرده بود.
حتی پس از رشد دو روزه در اوایل این هفته، پس از همه‌پرسی ۲۳ ژوئن، پوند همچنان ۱۱ درصد نسبت به دلار تضعیف شده است. واحد پولی بریتانیا پس از تصمیم بانک مرکزی انگلستان برای اعمال سیاست‌های تسهیلی در ماه‌های آینده به منظور مقابله با سقوط اقتصاد، با افت بیشتری مواجه شد. این واحد پولی در هفته گذشته ۳ درصد افت ارزش داشت.

image

روبرتو میالیچ، تحلیلگر ارشد ارزی یونی‌کردیت در میلان که پیش‌بینی خود را از ارزش نهایی پوند در سال جاری به ۱٫۲۰ دلار کاهش داد اعلام کرد: «‌به عنوان نتیجه‌ برگزیت، پوند به حرکت نزولی خود ادامه خواهد داد.»

 

در حالی که پیش‌بینی‌های ضعیف‌تر می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از کمبود اعتماد در اقتصاد پسابرگزیت تلقی شود، ضعف ارز مهم‌ترین اثر خروج بریتانیا از بزرگترین بازار واحد دنیا خواهد بود. کاهش ارزش پوند، صادرات بریتانیا را ارزان‌تر کرده و باعث شده تا شاخص FTSE از پایین‌ترین حد خود پس از برگزیت فاصله بگیرد.

 دیدگاهها بسته شده است.