طرح جدید آمریکایی‌ها برای جلوگیری از فروش هواپیما به ایران

نمیاندگان کنگره به دنبال منع فروش بوئینگ و سایر هواپیماهای مدرن به ایران هستند.

JamNewsImage17481895

به گزارش عرصه، به نقل از رویترز، رایزنی‌های امروز حول سه محور است: یک مانع برای جلوگیری از صدور مجوز از وزارت خزانه‌داری، مانعی برای توقف صدور مجوز نقل و انتقال پول توسط همین وزارتخانه و در نهایت موانعی برای بانک صادرات-واردات ایالات متحده

 

نمایندگان مخالف توافق بوئینگ و ایران در کنگره آمریکا، امروز طرحی را بررسی می کنند که در صورت تصویب می‌تواند جلوی فروش بوئینگ و در عین حال عمده هواپیمای مسافربری مدرن دیگر به ایران را بگیرد.

 

نمایندگان مخالف توافق بوئینگ و ایران در کنگره آمریکا، امروز طرحی را بررسی می کنند که در صورت تصویب می‌تواند جلوی فروش بوئینگ و در عین حال عمده هواپیمای مسافربری مدرن دیگر به ایران را بگیرد.

 

نمایندگان در مورد سه مانع که در اصل برای جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران در نظر گرفته شده، مذاکره می‌کنند: یک مانع برای جلوگیری از صدور مجوز از وزارت خزانه‌داری، مانعی برای متوقف کردن صدور مجوز نقل و انتقال پول توسط همین وزارت‌خانه و در نهایت موانعی برای بانک صادرات-واردات ایالات متحده.

 

در مورد سوم، اگر قانون پیشنهادی به تصویب برسد، بانک صادرات-واردات آمریکا از سرمایه‌گذاری در دادوستد هر شخصیت حقوقی و حقیقی با ایران منع می‌شود. در عین حال این بانک حق ارائه خدمات به شرکای دیگر برای نقل‌وانتقال مالی با ایران را نخواهد داشت.

 

بانک صادرات-واردات ایالات متحده یک سازمان اعتباری صادرات در‌ دولت فدرال آمریکاست. این بانک برای تامین مالی و بیمه آن‌دسته از مشتریان خارجی تاسیس شده که قادر یا مایل به ریسک‌پذیری اعتباری نیستند. ریسک اعتباری زمانی وجود دارد که قرض‌دهنده نگران بازپس‌گیری قرض خود باشد.

 

گر قانون پیشنهادی که نمایندگان کنگره به بحث درباره آن می‌نشینند به تصویب برسد، بر دیگر شرکت‌ها نیز تاثیر خواهد گذاشت؛ چراکه عملا بیشتر از ۱۰ درصد از محتویات همه جت‌های مدرن از ایالات متحده است. این میزان کافی‌ست تا صادرات آنها را ملزم به صدور مجوز کند.

 

طرح پیشنهادی پنجشنبه ۱۷ تیر ماه به وقت آمریکا در یکی از زیرمجموعه‌های کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان به بحث گذاشته می‌شود و پیش‌بینی می‌شود نمایندگان دموکرات کنگره و نیز دولت اوباما با این قانون مخالفت کنند.

 

تفاهم‌نامه میان بوئینگ و ایران برای فروش ۳۴ هواپیمای پهن‌پیکر، ۴۶ هواپیمای باریک‌پیکر، برای پروازهایی با برد کوتاه، و ۲۹ فروند هواپیمای ۷۳۷‌ان‌جی (کوتاه‌برد و میان‌برد) برای ایران‌ایر از طریق «لیزینگ»، اجاره اعتباری، است. در صورت عملی شدن این تفاهم، صدور هواپیماهای سفارش‌داده‌شده از سال ۲۰۱۷ آغاز شده تا سال ۲۰۲۵ ادامه پیدا می‌کنددیدگاهها بسته شده است.