آلمان گنجینه تاریخی ایرانی را به صاحبانش بازگرداند.

 پایگاه اینترنتی دویچه وله نوشت: با حکم دادستانی آلمان، اداره جنایی ایالت بایرن روز پنجشنبه ۲۱ ژوئیه مجموعه گرانبهایی از دست نوشته ها و کتاب های قدیمی و اسناد تاریخی را به صاحبان ایرانی آن تحویل داد.
به گزارش عرصه، این پایگاه خبری در ادامه افزود: بیشتر آثار عتیقه که توسط پلیس بایرن یافت شده اند، به ورثه ایرانی یک مجموعه دار تحویل داده شد که نزدیک ۲۰ سال پیش فوت کرده است.
برخی از آثار این مجموعه را هم «عبدالله نکونام قدیری» کنسول ایران و «کلاوس سینووا» مدیرکل کتابخانه دولتی ایالت بایرن تحویل گرفتند.
پلیس آلمان که از پنج سال پیش در تلاش برای یافتن این مجموعه ارزشمند بود، تعداد ۱۷۴ اثر قیمتی را در انباری زیرزمین یک خانه آپارتمانی یافت. آثار در چندین کیف و چمدان پشت یک مخفیگاه چوبی محفوظ مانده بودند.
آلمان آثار عتیقه را به صاحبان ایرانی‌اش پس‌داد
مجموعه دار ایرانی که از سال ۱۳۴۱ برابر ۱۹۶۲ در مونیخ زندگی می کرد، در طول سالیان دراز با عشق و علاقه مجموعه گرانبهایی از نسخه های خطی و دستنوشته های ایرانی و اسلامی گرد آورده بود و گهگاه اثری را در حراجی به فروش می گذاشت و با درآمد آن زندگی می کرد.
هنگامی که این مجموعه دار فرهیخته در سال ۱۹۹۷ در سن ۸۶ سالگی درگذشت، ورثه او پی بردند که برخی آثار از مجموعه گرانبهای او ناپدید شده است. آنها نخست به یک کارآگاه خصوصی مراجعه کردند که در ادامه تحقیقات خود موضوع را به اداره جنایی ایالت بایرن ارجاع داد.
آلمان آثار عتیقه را به صاحبان ایرانی‌اش پس‌داد
کارشناسان اداره جنایی بایرن پس از چند سال تحقیق در داخل و خارج آلمان به یک مهندس ایرانی- آلمانی شک بردند که در سال های آخر زندگی مجموعه دار به خانه او رفت و آمد داشت و به کارهای او رسیدگی می کرد.
مأموران اداره جنایی در دسامبر ۲۰۱۱ در جست وجوی خانه مهندس مزبور که امروز ۷۰ سال دارد، تعداد ۱۷۴ اثر قیمتی پیدا کردند که قیمت آنها بیش از سه میلیون یورو ارزیابی شده است.
آلمان آثار عتیقه را به صاحبان ایرانی‌اش پس‌داد
مهندس یادشده در دادگاهی که در مارس ۲۰۱۶ در داسرای جنایی مونیخ برگزار شد به دزدیدن آثار عتیقه اعتراف کرد و از سوی دادگاه به حبس تعلیقی محکوم شد.
از این مجموعه گرانبها دو نسخه خطی قرآن، بنا به وصیت مجموعه دار متوفی، به موزه ایران باستان تعلق گرفت که به نکونام، از طرف سفارت ایران در آلمان، تحویل داده شد.
دو نسخه ارزشمند از مجموعه را ورثه به پاس خدمات ایالت بایرن در بازیافتن آن، به کتابخانه دولتی این ایالت هدیه کردند.
بخش اعظم گنجینه هنری به ورثه مجموعه دار بازگردانده شد.
به گفته ورثه از این مجموعه نسخه گرانبهایی از دیوان حافظ همچنان مفقود است. پلیس ایالت بایرن در فراخوانی رسمی از همگان برای یافتن این نسخه نادر یاری خواسته است. گفته می شود که این نسخه مزین به زرنگاری (تذهیب) است و بیش از یک میلیون یورو ارزش دارد.
بنا به اطلاعیه پلیس ایالت بایرن، ورثه برای یابنده این نسخه ۵۰ هزار یورو پاداش تعیین کرده اند.


دیدگاهها بسته شده است.