شرایط برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه هنوز مهیا نیست

پیگیری از اپراتور های مختلف تلفن همراه گویای آن است که تا کنون هیچ یک از مشترکانی که گوشی آنها از انواع مختلف محصولات اپل است دچار مشکل نشده اند و در کل نیز جایی برای نگرانی مشترکان فعلی محصولات این برند وجود ندارد.

reuters1-171

 به گزارش عرصه،طی روزهای گذشته اخباری در ارتباط با اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل منتشر و بر این اساس اعلام شده است که شرکت اپل به دلیل نداشتن نمایندگی رسمی در ایران از ادامه فعالیت در این بازار بازخواهد ماند. شرط  حضور محصولات این شرکت آمریکایی در ایران ایجاد نمایندگی های رسمی پیش از اجرای طرح رجیستری ذکر شده است.

بدین ترتیب طی روزهای گذشته برخی نمایندگی های غیر مجاز این برند در تهران پلمب شده و در رسانه ها اینطور اعلام شد که با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه از این پس امکان استفاده از گوشی‌هایی که از طریق مبادی غیر رسمی و قاچاق وارد شده باشند وجود ندارد. البته در این مدت مسئولان مختلف بر این نکته نیز تاکید کردند که مشترکانی که در حال حاضر از گوشی های این برند استفاده می کنند دچار مشکل نخواهند شد. با این حال اخباری مبنی بر الزام اپراتور ها در قطع دسترسی مشترکان آیفون به خدمات اپراتوری نیز در این روزها منتشر شده و نگرانی‌هایی برای دارندگان این گوشی‌ها ایجاد کرد.

پیگیری این موضوع از سوی اپراتور های تلفن همراه گویای آن است که در حال حاضر مشترکان آیفون های اپل مانند گذشته می‌توانند از گوشی تلفن خود استفاده لازم را داشته باشند.

اپراتور اول تلفن همراه یا شرکت ارتباطات سیار در این زمینه اعلام کرد در خصوص اجرای طرح رجیستری موبایل، جلسات متعدد و منظمی میان نمایندگان اپراتور ها و سازمان تنظیم مقررات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار می شود و به واسطه این جلسات قرار بر آن است که اپراتور ها در راستای بهره گیری از سامانه تشخیص گوشی های قاچاق به مدت چند ماه این طرح را به صورت آزمایشی دنبال کنند، اما قطعا پیش از اجرای قطعی و نهایی این طرح اطلاع رسانی های لازم صورت خواهد گرفت.

اپراتور دوم یا ایرانسل نیز در این باره تاکید کرده که در حال حاضر جای نگرانی برای مشترکان این برند وجود ندارد، چرا که زمان اجرای این طرح توسط مراجع رسمی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاع رسانی خواهد شد.

اپراتور سوم یا رایتل نیز بر این موضوع صحه گذاشته و تاکید دارد تا کنون در ارتباط با محدود کردن دسترسی مشترکان آیفون هیچ مطلبی به این اپراتور اعلام نشده و طبیعتا هیچ مشترکی دچار مشکل در دسترسی به گوشی خود نشده است.

همچنین مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات اعلام کرده که از شش ماه گذشته جلسات متعددی توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزات صنعت، معدن و تجارت برگزار شده است تا تصمیم‌گیری لازم برای زمان و نحوه اجرای این طرح صورت گیرد.

فرنقی زاد ضمن توضیح در خصوص روند این جلسات و بررسی‌های همه‌جانبه، گفت: در این جلسات مقرر شد که پس از انجام و تمهیدات اولیه، این طرح به صورت آزمایشی اجرایی شود.

وی افزود: هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مهیا نشده است و قطعاٌ قبل از اجرای طرح اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

او در مورد گوشی های خریداری شده توسط مردم قبل از اجرای نهایی طرح مذکور  گفت: برای تلفن های تهیه شده قبل از اجرای طرح مشکلی پیش نمی آید و محدودیت های مورد نظر طرح شامل گوشی هایی می‌شود که پس از اجرای طرح وارد می‌شوند و جای نگرانی برای مردم ندارد.دیدگاهها بسته شده است.