قهرمانان المپیک کشورها چقدر جایزه نقدی می گیرند.

به گزارش عرصه، سایتهای ورزشی بین المللی میزان جوایز قهرمانان المپیک در کشورهای مختلف را محاسبه کردند.

یک سایت اقتصاد ورزشی اخیرا میزان جوایز نقدی قهرمانان  المپیک را محاسبه کرده است که آذربایجان بیشترین میزان جوایز نقدی را به ورزشکاران خود اختصاص می‌دهد. این جایزه جدا از امکانات رفاهی مانند خانه گران قیمت و خودروهای لوکس است که برخی کشورها به قهرمانان خود می دهند.

البته شیوه  پاداش دادن به قهرمانان در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی کشورها که شانس مدال آوری کمی دارند، جایزه هنگفتی برای مدال طلای المپیک می گذارند تا ورزشکاران خود را ترغیب کنند. برای مثال مالزی در بازیهای ۲۰۱۲ لندن ۵۰۰ هزار دلار جایزه برای مدال طلا تعیین کرد و یا تایلند و فیلیپین به ترتیب ۳۱۴ هزار دلار و ۲۳۷ هزار دلار به طلایی های خود پاداش می دهند.

البته اکثر کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، انگلیس، کانادا و یا اروپای غربی جوایز هنگفت نقدی به قهرمانان خود نمی‌دهند اما قهرمانانشان چندین برابر این جوایز را از سوی قرارداد با اسپانسرها به دست می آورند و در واقع اصلا نیازی به پاداش نقدی کشور خود ندارند.

برای مثال مایکل فلپس شناگر آمریکایی برای المپیک لندن ۷ میلیون دلار اسپانسر داشت و یا یوسین بولت جامائیکایی اسپانسرهایی داشت که مجموعا ۲۰ میلیون دلار دریافت کرد. حتی کیم یونا ورزشکار دختر کره جنوبی ۹ میلیون دلار اسپانسر داشت. در روسیه نیز مقدار جوایزی که قهرمانان از مسئولان ایالتی و اسپانسرهای نفتی خود می گیرند بسیار بیشتر از آن چیزی است که از دولت دریافت می‌کنند.

وزارت ورزش نیز اعلام کرده به قهرمانان المپیک ۳۰۰ سکه طلا (حدود ۸۵ هزار دلار) جایزه نقدی می دهد. مناف هاشمی اخیرا اعلام کرده ایران بین ۵ یا ۶ کشور برتر از لحاظ جوایز نقدی است که البته هر طور این مبلغ را با پاداش سایر کشورها مقایسه می‌کنیم، ایران جزو ۱۰ کشور برتر نیز قرار نمی گیرد مگر اینکه آمارهایی در دست وزارت ورزش است که در سایتهای کشورهای مختلف منتشر نشده است.

سایتهای مختلف خارجی اخیرا میزان جوایز کشورها را محاسبه کرده اند. در این جداول اختلافاتی بین ارقام اعلام شده در کشورهای مختلف وجود دارد اما در هیچ جدولی ایران بین ۵ کشور برتر قرار نمی‌گیرد. البته یک سایت جوایز ایران را ۲۵۰ هزار دلار اعلام کرده در حالی که جایزه نقدی یک قهرمان المپیک در ایران چیزی حدود ۸۵ هزار دلار است.

جدول جوایز قهرمانان  المپیک در کشورهای مختلف برای اساس اعلام سایتهای فیجی تایمز و  کرانچ اسپورتس به شرح زیر است: (۱۰ کشور برتر)

۱- آذربایجان ۵۰۰ هزار دلار

۲٫ چین ۵۰۰ هزار دلار

۳٫ روسیه ۳۵۰ هزار دلار

۴٫ کره جنوبی ۳۲۰ هزار دلار

۵٫ برزیل ۳۲۰ هزار دلار

۶٫ قزاقستان ۳۱۰ هزار دلار

۷٫ ایتالیا ۳۰۰ هزار دلار

۸٫ فرانسه ۲۹۰ هزار دلار

۹٫ ژاپن ۲۵۰ هزار دلار

۱۰٫ هند ۲۱۰ هزار دلاردیدگاهها بسته شده است.