کشف آنتی بادی ویروس “زیکا”

به گزارش عرصه، محققان در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت و مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس میسوری، یک آنتی بادی مونوکلونال انسانی را کشف کرده‌اند که در مدل موش‌ها به طور قابل توجهی عفونت ویروس زیکا را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا و  به نقل از فیز، این آنتی بادی که  ZIKV-117 نام دارد، همچنین از جنین موش‌های باردار آلوده به ویروس محافظت می‌کند.

به گفته محققان، ویروس زیکا به میکروسفالی (سر کوچک و غیر معمول) و دیگر ناهنجاری های مادرزادی در کودکان متولد شده از مادران آلوده به ویروس منجر می‌شود.

محققان برای اثبات اثربخشی و کارآیی این آنتی بادی نیازمند انجام پژوهش‌های بیشتری در پستانداران هستند و اگر نتایج پژوهش‌های آنها مثبت باشد،ZIKV-177  می‌تواند به عنوان یک درمان آنتی بادی محافظ برای زنان بارداری که در معرض خطر عفونت  زیکا هستند مورد استفاده قرار گیرد.

این یافته‌ها همچنین می‌تواند به توسعه واکسن موثر ضد زیکا منجر شود.

این آنتی بادی‌های انسانی که به طور طبیعی از انسان گرفته شده نشان دهنده اولین مداخله پزشکی است که مانع از عفونت زیکا و آسیب به جنین می‌شود.

زیکا یک ویروس است که توسط پشه انتقال یافته و یک تهدید برای بهداشت عمومی جهانی محسوب می‌شود. علاوه بر آن با نقص مادرزادی هنگام تولد در ارتباط است.

زیکا همچنین به سندرم گیلن باره(یک اختلال عصبی که می‌تواند به فلج شدن و مرگ منجر شود) مرتبط است.

در طول ۱۵ سال گذشته، محققان این پژوهش یک روش با راندمان بالا را برای جداسازی آنتی بادی‌های مونوکلونال انسانی توسعه دادند که به آنها امکان شناسایی آنتی بادی‌های خنثی کننده در برابر طیف گسترده‌ای از عفونت‌های ویروسی، از جمله ابولا و اچ‌آی‌وی را می‌دهد.

گفتنی است که آنتی بادی‌های مونوکلونال از یک کلون تکی از سلول‌های Bبدست می‌آیند.دیدگاهها بسته شده است.