دیدار ابتکار با رئیس جمهوری عراق / آمادگی برای همکاری در زمینه کنترل کانون‌های گرد و غبار

به گزارش عرصه، معصومه ابتکار در این دیدار با اشاره به اهمیت موضوع تغییر اقلیم و دستور کار جهانی برای مقابله با آن، گفت: ایران و عراق می توانند در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی افزود: طوفان های گرد و غبار، کاهش منابع آبی، از دست دادن منابع طبیعی، خشک شدن تالاب ها برخی از آثار سوء تغییر اقلیم است.

وی ضمن یادآوری تاثیر مخرب طوفان های گرد و غبار ناشی از کانون های عراق بر ایران به ویژه در سمت غرب و جنوب کشور و استان های خوزستان، ایلام و کرمانشاه، خاطرنشان کرد: ایران آمادگی کامل دارد تا برای کنترل پدیده گرد و غبار و جلوگیری از توسعه کانون های گرد و غبار عراق که ایران متاثر از آن ها است در زمینه های مختلف همچون درختکاری در مرز مشترک دو کشور، نهالکاری کانون های گرد و غبار، آموزش و توان افزایی کارشناسان عراقی در این حوزه همکاری داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان تلاش های ایران برای طرح موضوع گرد و غبار در سطح جهانی و موفقیت های حاصله در این خصوص، اظهار کرد: محیط زیست موضوعی فرامرزی است و از این رو امیدوارم با توجه به عزم جهانی ایجاد شده در حوزه گرد و غبار، شاهد شکل گیری همکاری های دو جانبه میان ایران و عراق نیز باشیم.

ابتکار اشاره ای هم به طرح درختکاری زائران حسینی همزمان با اربعین در محدوده مرزی استان ایلام به منظور مقابله با پدیده گرد و غبار، بیابان زدایی و جلوگیری از پیشروی کانون های گرد و غبار داشت و گفت: متاسفانه تفاهم نامه مشترک ایران و عراق برای همکاری در زمینه کنترل کانون های گرد و غبار به دلیل ناامنی و جنگ به نتیجه نرسید.

فواد معصوم رئیس جمهوری عراق نیز با بیان تمایل و علاقه کشورش برای همکاری با ایران در تمام زمینه ها به ویژه زمینه محیط زیست، گفت: در صورت موفقیت در تامین امنیت عراق، حاضریم برای مقابله با پدیده گرد و غبار با ایران همکاری کنیم.

رئیس جمهوری عراق افزود: متاسفانه جنگ، ناامنی و مقابله با داعش در حال حاضر اجازه برنامه ریزی برای سایر حوزه ها را از ما سلب کرده است.

ابتکار: ضرورت بهره مندی از توانمندی زنان برای مقابله و سازگاری با تغییر اقلیم

همچنین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه دیدارها و رایزنی های خود، طی نشستی با وزرای زن محیط زیست جهان به منظور بررسی برنامه اقدام در جهت تقویت نقش زنان در مقابله با تغییر اقلیم، ضمن اشاره به نقش زنان در تغییر اقلیم، گفت: زنان دارای پتانسیل های بسیاری هستند و از این رو بهره مندی از این پتانسیل ها در بخش های مختلف می تواند به موفقیت کشورها در توسعه و بهبود برنامه ها به ویژه در زمینه محیط زیست کمک کند.
ابتکار با اشاره به حضور و فعالیت زنان ایرانی در پروژه های مختلف، اظهار کرد: مقابله و سازگاری با تغییر اقلیم یکی از اهداف بسیار مهم و ضروری برای نسل امروز و دارای اهمیت بسیار برای نسل آینده است و به همین جهت تمام آحاد یک جامعه فارغ از نگاه جنسیتی موظف هستند برای کاهش اثرات این پدیده فعالیت کنند.
وی با برشمردن برخی از آثار تغییر اقلیم در ایران همچون افزایش ۱٫۵ درجه ای دما، تشدید و تداوم طوفان های گرد و غبار، خشکسالی و کاهش بارش، اظهار کرد: آثار تغییر اقلیم مستقیم زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و از این رو آگاه سازی جوامع از نقشی که می توانند برای مقابله و سازگاری با این پدیده داشته باشند یک اولویت و ضرورت است.
معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر نقش زنان محلی در مقابله با بحران های محیط زیستی، تصریح کرد: به طور نمونه می توان به نمونه موفق ایفای نقش زنان محلی در احیاء دریاچه ارومیه اشاره کرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: زنان محلی حاشیه ارومیه با آموزش موفق شدند در بسیاری از حوزه ها همچون اصلاح و تغییر الگوی کشت و آبیاری و حفظ منابع آبی به بهبود شرایط دریاچه ارومیه و احیاء آن کمک کنند.
ابتکار اشاره ای هم به نقش و جایگاه زنان در نهاد خانواده و تربیت نسل های مختلف داشت و گفت: زنان با انتقال دانش و آگاهی درست در حوزه های مختلف می توانند به اصلاح بسیاری از فرآیندها از جمله اصلاح الگوهای کشت و آبیاری در جوامع بومی و روستایی کمک کنند و این جایگاه نباید مورد غفلت واقع شود.

 

براساس گزارش پام، بیست و دومین کنفرانس کنوانسیون تغییر اقلیم (COP22) و دوازدهمین نشست متعاهدین پروتکل کیوتو (CMP12) و اولین نشست معاهدین توافقنامه پاریس (CMA1) در شهر Bab Ighli مراکش از ۷نوامبر ۲۰۱۶ آغاز شده و تا ۱۸ نوامبر ادامه دارد.

اولین نشست متعاهدین توافقنامه پاریس همزمان با بیست و دومین کنفرانس تغییر اقلیم کنوانسیون و دوازدهمین نشست متعاهدین پروتکل کیوتو در مراکش برگزار می شود. در این نشست راه های عملی شدن تعهدات نشست اقلیمی پاریس بررسی خواهد شد. پیش از این نشست تغییرات اقلیمی پاریس ماه دسامبر سال  ٢٠١٥ برگزار شده بود.
  –دیدگاهها بسته شده است.