نخستین داربی مادرید پس از جنگ داخلی اسپانیا

به گزارش عرصه، رئال مادرید و اتلتیکومادرید رقیبان همیشگی شهر مادرید آخرین بار در ۱۶ فوریه سال ۱۹۳۶ برابر هم قرار گرفتند. این بازی که از هفته دوازدهم لالیگا برگزار می شد با پیروزی سه بر یک مادرید به پایان رسید. پایان فصل برای هر دو تیم متفاوت بود. مادرید نایب قهرمان لالیگا شد و کوپا دل ری را فتح کرد اما اتلتیکو در هفته آخر با یک پنالتی از دست رفته (چاچو این ضربه را تبدیل به گل نکرد) برابر سویا به دسته پایین‌تر سقوط کرد. البته این سقوط بی تاثیر بود. با شروع دوباره جنگ اتلتیکو توانست به سطح اول لالیگا برسد. این اتفاق پس از بازی برابر اوساسونا( دیگر تیم سقوط کرده) افتاد.

با پایان جنگ قرار شد دوباره فوتبال به صورت معمول برگزار شود. هنوز لیگ شروع نشده بود (لالیگا تا دسامبر  آن سال شروع نشد) اما فدراسیون اسپانیا تصمیم گرفت دیداری بین دو تیم شهر مادرید برگزار کند. این بازی تاثیری در جایگاه تیم ها در لیگ نداشت. مسئولان دو تیم این بازی را فرصت مناسبی می دانستند چون در شرایطی که هیچ مسابقه ای برگزار نمی شد چنین بازی جو را کمی عوض می کرد. چون زمین های هر دو تیم در شرایط بدی قرار داشتند، داربی در وایکاس برگزار شد. متروپولیتن (ورزشگاه اتلتیکو) به خاطر جنگ آسیب زیادی دیده بود و در مقابل چامارتین(ورزشگاه مادرید) کاملا بی استفاده مانده بود و تبدیل به پارکینگ شده بود. اتوبوس ها، کامیون ها و دیگر اتومبیل ها در آن جا پارک می‌کردند. چوب های صندلی ها سوخته بودند. ورزشگاه وایکاس در شرایط بهتری قرار داشت و در آن جا بازی برگزار شد.

هر دو تیم با تغییرات زیادی ظاهر شدند. حتی اتلتیکو با نام جدیدی در این مسابقه حاضر شد. باشگاه اتلتیکو اویاسیون نام جدید این تیم بود. دلیل آن ترکیب شدن تیم اویاسیون( این تیم در جریان جنگ به وجود آمد) با اتلتیکو بود. در مادرید بازیکنان مشهوری همچون سامورا،سیریاکو و رگیرو ها حضور نداشتند. دو بازیکن نخست از فوتبال خداحافظی کرده بودند و دو بازیکن دیگر برای تیم ملی ائوسکادی بازی می کردند. در عوض مادرید ایپینا بازیکن پیشین اتلتیکو را در اختیار داشت. او در پایان فصل و در جریان جنگ با مادرید قرارداد امضا کرد و گاسپر روبیو جادوگر، به این تیم بازگشته بود. اتلتیکو بازیکنان جدید زیادی داشت و خیلی از آن ها از تیم اویاسیون آمده بودند.ژ

دو تیم برابر سکو قرار ایستادند و به صدای سرود گوش دادند. برای مادرید اسکیوا، ماردونس، تامایو، ویا، ایپینیا، لئونسیتو، لوپس ارانس، گاسپر روبیو، لکوئه و امیلین بازی کردند و در ترکیب اتلتیکو، گیرمو،  مسا، الخاندرو بلانکو، خرمن، ماچورو، انریکه، بویریا، الیسگی، کمپوس و واسکس حضور داشتند. بازی دوستانه بود اما در واقع یک رقابت جدی برای هر دوتیم محسبو می شد. تنش در این بازی زیاد بود و در نیمه دوم سه بازیکن اخراج شدند. پس از درگیری ماچورو و روبیو و اضافه شدن لوپس ارانس به این دعوا داور تصمیم گرفت این سه بازیکن را اخراج کند. بازی در نهایت با تساوی یک بر یک و با گل های الیسگی و ارانس به پایان رسید.دیدگاهها بسته شده است.