نگاه سنتی به صادرات در ایران حاکم است

به گزارش عرصه، محمدرضا مودوی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه مازندران که با حضور رئیس اتاق ایران در ساری برگزار شد، با بیان اینکه در سال ۱۳۵۶ سهم صادرات غیر نفتی ۴ درصد بود، گفت: ۲۰ سال پیش درست در اولین سال روز ملی صادرات این رقم به بیست درصد رسید و الان بیش از ۷۰ درصد صادرات کشور به کالای غیرنفتی اختصاص یافته است.

معاون سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: این آمار نشان می دهد که بخش خصوصی به آرزوی دیرین خود تا حد زیادی دست یافته است.

وی افزود: سهم ارزش افزوده ناخالص داخلی گاز و نفت به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است و این نشان از ایجاد فرصت برای نقش آفرینی بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد کشور دارد.

مودودی گفت: معتقدیم اگر بخواهد اتفاقی برای اقتصاد کشور رخ دهد یقینا توسط بخش خصوصی رقم خواهد خورد.

وی با بیان اینکه امروز بخش خصوصی فرصت نقش آفرینی را به دست آورده است، اظهار کرد: باید بخش خصوصی بر مطالبات و حل مشکلات خود مصمم و مصر باشد.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران، رشد صادرات را در سال های اخیر بیش از ۲۰۰۰ درصد دانست و خاطر نشان کرد: آیا به همین میزان توانسته ایم در تغییر تفکر دولت تاثیر گذار باشیم؟ آیا توانسته ایم به این مقدار افزایش بهره‌وری کیفی در تولید داشته باشیم؟

مودودی با ابراز تاسف از وجود نگاه سنتی در صادرات گفت: صادرات به این معنی نیست کالایی که تا دیروز تولید می کردیم حالا قابلیت صادرات دارد!

وی افزود: حجم ۱۹ تریلیون  دلاری تجارت جهانی در سال ۲۰۰۸ با کاهش ۳ تریلیون  دلاری در سال ۲۰۱۵ به ۱۶ تریلیون  دلار رسید و این نشان از عدم پذیرایی بازار کشورهای صنعتی از محصولات یکدیگر دارد.

معاون سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در این شرایط کشورهای صنعتی به دنبال بازارهای دیگری همچون خاورمیانه خواهند رفت، تصریح کرد: اگر روزی ثبات به کشورهای منطقه بازگردد آیا با ورود کالای خارجی توان رقابت با آن ها را داریم؟

مودودی تاکید کرد: پیشنیه کهن از تجارت توان رقابت با بازار دنیای امروز را ندارد و صادرکنندگان بدانند برای رقابت باید تولیدصادرات محور داشته باشند.

وی با اشاره به بررسی های انجام شده در خصوص پالایش اطلاعات صادرات سال گذشته، گفت: فقط ۴۰ درصد از صادرکنندگان ما دارای محصول کیفی هستند، ۲۷ درصد آنان دفتر نمایندگی در کشورهای هدف دارند و ۱۹ درصد دارای برند ثبت شده هستند.

مودوی خواستار تجدید نظر در روال معمول صادرات کشور شد و گفت: خودمان را برای رقابت با بازارهای جهانی و تولیدکنندگان شماره یک دنیا آماده کنیم که اگر اینگونه پیش برویم توان رقابت را از دست خواهیم داد.دیدگاهها بسته شده است.