افت ریالی تجارت ایران و چین/ ادامه روند تا پایان ۲۰۱۶

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو عرصه، اظهار کرد: وضعیت و روند مبادلات تجاری ایران و چین خیلی تغییر نکرده اما از نظر ارزشی روند کاهشی داشته است.

وی ادامه داد: ایران در سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۰ میلیارد دلار با چین مبادلات تجاری داشته است و پس از آن روند کاهشی مبادلات با چین آغاز شد. در سال ۲۰۱۵ این رقم به حدود ۳۵ میلیارد دلار رسید و پیش‌بینی می‌شود که با ادامه این حرکت کاهشی تا پایان سال ۲۰۱۶ این عدد به ۳۱ میلیارد دلار برسد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به دلایل کاهش روابط تجاری ایران چین در سال‌های اخیر گفت: این کاهش ارزش مبادلات تجاری با چین در دو – سه سال اخیر صرفا به دلیل کاهش ارزش قیمت نفت، پتروشیمی، میعانات گازی و سایر مواد اولیه خام مثل سنگ آهن، مواد کانی خامی بوده که به چین صادر می‌کرده‌ایم. به طور کلی روند افت مبادلات ایران با چین بسیار متوازن با روند کلی افت صادرات و وارداتمان است.   

حریری همچنین درباره آخرین سفر هیات‌های تجاری دو کشور برای قراردادها و مذاکرات جدید عنوان کرد: تقریبا هر ماه یک هیات رسمی تجاری از ایران به چین فرستاده می‌شود و به تازگی مذاکراتی برای همکاری در زمینه‌های مسکن، راه و حمل و نقل صورت گرفته است و با شرکت‌های حمل و نقل چین ملاقات‌ها و پیگیری‌هایی برای آغاز پروژه راه آهن پرسرعت تهران – مشهد که در سفر سال گذشته رئیس جمهور چین به ایران قرارداد آن امضا شد صورت گرفته تا مقدمات اجرای آن فراهم شود.

وی تصریح کرد: به طور کلی مبادلات تجاری ایران با چین به لحاظ ارزش تغییر فاحشی داشته، چراکه بخش عمده صادرات ایران به چین را نفت تشکیل می‌دهد و کاهش قیمت نفت در این کاهش تاثیرگذار بوده است.دیدگاهها بسته شده است.