«حضور کشیشان مسیحی در اربعین، نشان از مسالمت‌آمیز بودن همه ادیان است»

به گزارش عرصه، «عباس خامه‌یار»، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با «سیونی»، اسقف اعظم استان ترویان بلغارستان در کلیسای این شهر دیدار و گفتگو کرد.

وی با ابراز خوشحالی از این دیدار گفت: افراط‌گرایان و خشونت‌طلبان در اقصی نقاط جهان به اسم دین، چهره‌ای کریه‌ از دین را ارائه می‌دهند و با نام خدا اقدام به جنایت و کشتار مردم بی‌دفاع می‌کنند. رهبران دینی باید در راه تبیین این گونه جنایات و افراط‌گرایی تلاش کنند.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه امشب در تقویم شیعی شب اربعین حسینی است، گفت: به مناسبت این رویداد عظیم دینی، هر ساله زائران مسلمان از اقصی نقاط جهان به کشور عراق می‌آیند و از شهر نجف که مرقد مطهر حضرت امیرالمومنین(ع) در آن قرار دارد، با پای پیاده به سوی کربلا حرکت می‌کنند که مرقد مطهر امام حسین علیه السلام(ع) را زیارت کنند.

خامه‌یار ادامه داد: در این پیاده‌رویِ ۸۰ کیلومتری، هرساله کشیش‌های مسیحی هم با صلیب‌هایی که در دست دارند، شرکت می‌کنند. این قبیل اقدامات همگی نشان‌دهنده برادری و صلح میان همه ادیان الهی به ویژه اسلام و مسیحیت است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت‌وگوی بین ادیان است، گفت: مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مدت ۲۰ سال است که به طور مستمر نشست‌های تخصصی و گفتگوهای بینادینی را با کلیمیان، یهودیان، بوداییان و به‌ویژه مسیحیان انجام داده است. آخرین فعالیت این مرکز، برگزاری نشست با کلیسای ارتدوکس و کاتولیک در یونان و روسیه بود.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: هدف از انجام این قبیل فعالیت‌ها، رسیدن به صلح جهانی و توجه به اشتراکات بین ادیان الهی است.

«سیونی»، اسقف اعظم شهر ترویان نیز به ارائه توضیحاتی درباره قدمت کلیسای این شهر پرداخت و سپس برای همه زائرین کربلای معلی آرزوی سلامتی کرد.

وی گفت: کلیسای شهر ترویان طی این سال‌ها همواره روابط خوب و گرمی با رایزنی فرهنگی ایران در شهر صوفیا (پایتخت بلغارستان) داشته است. وی همچنین با اشاره به سفری که حدود ۱۰ سال پیش به ایران و شهر قم داشته است، از آن به نیکی یاد کرد.

اسقف اعظم درباره گرایش مردم و جوانان به دین، با اشاره به زمان کمونیست‌ها گفت: در آن زمان هرگونه فعالیت دینی ممنوع بود و حتی با آموزش‌های مذهبی در سطوح مختلف برخورد شدید می‌شد. این اتفاق آثار نامطلوبی در شئون مختلف زندگی مردم گذاشته بود که برخی از آنها همچنان باقی مانده‌اند. ولی امروزه این مشکل برطرف شده و گرایش مردم و همچنین جوانان به دین بیشتر شده است. اتفاقاتی که در گذشته افتاده بود، بسیار خطرناک بود، به طوریکه اعتقادات مردم را هدف قرار داده بودند.

«سیونی» گفت: گرایش مردم به دین حاصل میل درونی بشر به دین و توجه به معنویات و خالق جهان است و از اعماق وجودشان برخواسته است.

وی افزود: در زمان کمونیست و در حال حاضر با ظهور سکولاریسم، تلاش‌های زیادی برای زدودن دین در لایه‌های مختلف جامعه صورت گرفته است.

اسقف اعظم با اشاره به اینکه هر دو این جریانات (کمونیست و سکولاریسم) اعتقادات مردم را نشانه گرفته‌اند، تاکید کرد: سکولاریسم به مراتب خطرناک‌تر از کمونیسم است.دیدگاهها بسته شده است.