ممبینی: به کسانی که به دنبال حفظ جایگاه‌شان هستند نیاز نداریم

هدایت ممبینی در گفت‌وگو با عرصه، درباره انتخاب علیرضا فغانی به عنوان نامزد برترین داور فوتبال جهان در سال ۲۰۱۶ گفت: این اتفاق را به جامعه داوری تبریک می‌گویم. فغانی به دلیل موفقیت‌هایی که در این سال به دست آورد، نامزد برترین داور جهان شده است و این اتفاق خوبی برای فوتبال ایران خواهد بود.

عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال درباره عملکرد حسن کامرانی فر و فریدون اصفهانیان در دپارتمان و کمیته داوری نیز گفت: داوری ما رشد خوبی در مدت زمان اخیر داشته و در حال حاضر هم تغییراتی را در چینش داوران اتخاذ کرده‌ایم. دستگاه‌های ارتباطی الکترونیکی برای داوران تهیه شده و همه این‌ها موجب ارتقای سطح داوری خواهد شد. ان‌شاءالله روزهای خوبی را به زودی می‌بینیم.

او که به همراه تیم ملی فوتبال ایران در مالزی حضور داشت، درباره وضعیت ورزشگاه تانکو عبدالرحمان سرمبان خاطرنشان کرد: ما این وضعیت را پیش‌بینی کرده بودیم. یک ماه قبل از مسابقه‌ها آقای کی‌روش به مالزی رفتند و وضعیت ورزشگاه را بررسی کردند و تذکر داده بودیم که در این مقطع از سال شرایط برگزاری بازی وجود ندارد و باران‌های سیل‌آسا امری طبیعی تلقی می‌شود. مذاکراتی را انجام دادیم اما کیفیت این بازی و ورزشگاه در سطح سال ۲۰۱۶ و فوتبال حرفه‌ای جهان نبود. این اتفاق به هیچ وجه برای فوتبال آسیا خوشایند نبود.

ممبینی با بیان اینکه فوتبال آسیا با فراهم کردن امکانات مناسب باید به فوتبال روز جهان نزدیک شود افزود: امکاناتی که برای این دیدار در نظر گرفته شده بود به هیچ وجه نزدیک به امکانات حرفه‌ای نبود و امکان مصدومیت بازیکنان هم وجود داشت. به نظرم ما خیلی بهتر از سوریه بودیم و می‌توانستیم از این بازی سه امتیاز را کسب کنیم اما عوامل مختلفی مانع این اتفاق شد.

عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال درباره اعتراض این فدراسیون به برگزاری بازی در ورزشگاه تانکو عبدالرحمان نیز تاکید کرد: اینکه فکر کنیم با اعتراض کردن ما نتیجه بازی عوض می‌شود اشتباه است اما بالاخره AFC در جریان اشتباه خود قرار می‌گیرد. ما از قبل هم گفته بودیم این ورزشگاه شرایط مساعد ندارد. با برگزاری این بازی دو امتیاز حساس را از دست دایدم و یک نمره منفی در کارنامه فوتبال آسیا قرار گرفت. امیدوارم مسئولان برگزاری بازی‌ها حرفه‌ای‌تر شوند و شرایط را درک کنند. روز برگزاری این دیدار مناسب نبود. نمی‌دانم چه کسانی نمایندگان AFC را تایید می‌کنند اما باید افراد بادانش و حرفه‌ای‌تری برای این امر انتخاب شوند.

او درباره اقدام فدراسیون فوتبال در اعتراض به نبود هیچ نامزد ایرانی در بخش برترین‌های فوتبال اسیا و واکنش AFC به این موضوع اظهار کرد: حرکت فدراسیون فوتبال به موقع بود. ما به کسانی که در قبال این اتفاقات واکنش نشان نمی‌دهند نیاز نداریم. مهدی تاج بدون داشتن کرسی در AFC اعتراض کرد. او نیازی به حفظ جایگاهش در AFC ندارد که بخواهد به خاطر آن از منافع ایران بگذرد. ما یکی از بهترین نتایج را در آسیا کسب کرده‌ایم. در فوتبال، فوتسال، فوتبال ساحلی و رده‌های مختلف سنی افتخارآفرینی کردیم. تاج نشان داد منافع ملی را به هر چیزی ترجیح می‌دهد. باید به AFC هشدار بدهیم و آن‌ها هم تغییری در رویه خود ایجاد کنند.

ممبینی با بیان اینکه عملکرد تیم ملی در انتخابی جام جهانی بسیار خوب بوده،‌ اضافه کرد: کسب سه پیروزی و دو تساوی در دور رفت اتنخابی جام جهانی عملکرد مناسبی است و به کادر فنی و آقای کی‌روش و مدیریت خوب این تیم تبریک می‌گویم. مرحله اول همیشه سخت است و ما سه بازی را در خارج از خانه انجام دادیم. به نظرم در دو بازی که با تساوی به پایان رسید بدشانس بودیم. باید سوریه را می‌بردیم و عوامل مختلفی در این موضوع دخیل بود. با این حال ما صدر جدول هستیم و با حفظ همین روند قبل از روز پایانی مسابقه‌ها، راهی جام جهانی خواهیم شد.دیدگاهها بسته شده است.