پخش مستندی از حضور زنان در ورزش حرفه‌ای

 سعید رسولی – کارگردان مستند «رو به فردا» – در گفت‌وگو با عرصه درباره این مستند که به بخش مسابقه ملی جشنواره سینما حقیقت راه پیدا کرده است، توضیح داد: ما در این مستند، بانوانی را که در عرصه ورزش حرفه‌ای و قهرمانی پیش‌رو هستند معرفی می‌کنیم، بویژه که ورزش بانوان هنوز در ایران جا نیفتاده و زنان ورزشکار هیچ درآمدزایی ندارند یا به سختی می‌توانند اسپانسر جذب کنند، چون دیده نمی‌شوند. در حالی که مردانی که هم‌سطح با این زنان کار می‌کنند درآمد بسیار بیشتری دارند.

او ادامه داد: تلاش این بانوان مضاعف است و ما بیشتر می‌خواستیم پشتکار و مجاهدت آن‌ها را به نمایش بگذاریم. با توجه به مسائلی که وجود دارد، کوشش و امید این افراد برای موفقیت از مردها بیشتر است.

رسولی یادآوری کرد: من درباره ورزشکارهای حرفه‌ای مرد هم مستند ساخته‌ام، اما نوع امیدی که این بانوان دارند تا مسیری را برای دیگر دختران و زنان این سرزمین باز کنند، تحسین‌برانگیز است.

وی اظهار کرد: ساخت این مستند ۶ – ۷ ماه پیش از المپیک ریو با محوریت بانوانی که در رشته‌های تکواندو، تیر و کمان و دو میدانی فعالیت می‌کنند، آغاز و در آن با ورزشکارانی مانند کیمیا علیزاده، اکرم خدابنده، زهرا نعمتی و مریم طوسی همراه شدیم و در این رابطه با والدین و همسر این بانوان نیز گفت‌وگو کردیم.

این مستندساز افزود: از بین بانوانی که با آن‌ها گفت‌وگو کردیم دو نفر موفق به کسب سهمیه المپیک شدند؛ کیمیا علیزاده که موفق شد اولین مدال زنان در المپیک را به‌دست بیاورد و زهرا نعمتی که در پارالمپیک افتخارآفرین بود.

شبکه مستند سیما در دهمین جشنواره سینما حقیقت با هشت اثر از جمله «روزگار بهروز»، «رو به فردا»، «بی‎‏بازگشت»، «آثار عجم»، «آبی کم‎رنگ»، «آقای هرتز»، «آوانتاژ» و «پیاده در زمان» حضور دارد.دیدگاهها بسته شده است.