افزایش صدور پروانه اکتشاف و بهره‌برداری معدنی

به گزارش عرصه، وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد که نرخ رشد بخش معدن در سه ماهه بهار به ۴۱.۴ درصد رسید؛ در حالی که نرخ رشد این بخش در کل سال گذشته برابر با ۱.۷ درصد بود. در همین حال نرخ رشد بخش صنعت و معدن در سه ماهه نخست امسال به ۱۰.۹ درصد رسید.

با بررسی دقیق‌تر آمار مربوط به حوزه معدن در نیمه نخست امسال ۳۶۵ پروانه اکتشاف معدنی صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۵.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین در کنار صدور ۲۸۰ فقره گواهی کشف معدن، پروانه‌های صادره بهره برداری معدن در شش ماه نخست سال جاری برابر با ۴۰۱ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که فقط ۳۶۱ پروانه صادر شد با رشد ۱۱.۱ درصدی همراه بوده است.

در بخش های دیگری از این گزارش، نرخ رشد بخش معدن در سه ماهه بهار به ۴۱.۴ درصد و نرخ رشد بخش صنعت و معدن در این مدت به ۱۰.۹ درصد بوده است. همچنین در نیمه نخست سال جاری تولید فولاد خام حدود ۸.۶ میلیون تن، محصولات فولادی هشت میلیون و ۳۱۵ هزار تن، کاتد مس ۸۳ هزار و ۶۰۰ تن، شمش آلومینیوم ۱۷۳ هزار و ۴۰۰ تن، آلومینا ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ تن، سنگ آهن ۱۶ میلیون و ۵۷۸ هزار تن و کنسانتره زغال‌سنگ برابر با ۵۸۵ هزار و ۷۰۰ تن بوده است.

البته این آمار در حالی ارائه می‌شود که بر اساس اعلام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور (ایمیدرو) با توجه به طرح های اکتشافی که با همکاری سازمان زمین شناسی، سازمان انرژی اتمی و نظام مهندسی معدن در حال اجراست، ذخایر معدنی ایران افزایش قابل توجهی داشته است که بارزترین آنها را می‌توان مربوط به افزایش ذخایر معادن سنگ آهن سنگان از ۹۰۰ میلیون تن به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن و افزایش ذخایر طلای زرشوران از چهار به ۴۰ میلیون تن اشاره کرد.

با نگاهی به مجموع این آمار می‌توان گفت که حوزه معدن و صنایع به طور نسبی به رشد مورد نظر خود نزدیک می‌شود که البته بخش عمده ای از این رشد به تکمیل پروژه های نیمه تمام فولادی و طرح های توسعه معدنی بستگی دارد که در نهایت بتوانند رشد هشت درصدی مشخص شده را رقم بزند.

البته کارشناسان این حوزه نیز با وجود انتقاداتی که نسبت به موضوعاتی همچون سیاست های دولت در قبال صادرات برخی محصولات معدنی، تعریف مواد خام و همچنین سیاست‌گذاری ها در قبال معادن کوچک و متوسط دارند اغلب نسبت به آینده حوزه معدن و صنایع معدنی ابراز امیدواری می‌کنند.دیدگاهها بسته شده است.