تاثیر اشتباهات مدیران فرهنگی بر پیاده‌روی اربعین

به گزارش عرصه به نقل از روابط عمومی «فرمول یک»، سیدعلی ضیاء در شانزدهمین روز از اجرای این برنامه میزبان محمد سلوکی بود که اخیرا همراه با کاروان هنرمندان به سفر کربلای معلا رفته بود.

سلوکی در سخنانی گفت: به نظرم پیاده‌روی اربعین یک جریان فرهنگی، سیاسی و مذهبی است. در سفری که به کربلا داشتیم بهرام عظیمی و دوستان زیادی بودند. شما ببینید مگر عرض اتوبان‌ها چقدر است؟ آن همه ماشین، آن همه آدم. همه وارد کربلا می‌شوند و دور ضریح امام حسین (ع) می‌چرخند. این قصه با عقل و ریاضیات جور درنمی‌آید.

خندیدم و گریه کردم

وی افزود: در این سفر هم خندیدم، هم گریه کردم و هم ایده‌های جدیدی برای کارم پیدا کردم. ظرفیت‌های جدیدی از آدم‌ها یافتم.

توصیفاتی که از کربلا شنیده بودم غلو نبود

این مجری ادامه داد: حبیب احمدزاده می‌گفت ما آمده‌ایم اینجا مهربان باشیم. در سفر به طرز عجیبی با مردمی روبه‌رو میشدیم که مهربان بودند. قبل از اینکه در این مراسم شرکت کنم فکر می‌کردم دیگران برای زیبا کردن این جریان، در برخی تعریف و توصیفاتشان غلو می‌کنند. می‌خواهند همه چیز قشنگ جلوه کند اما همه تعریف‌هایی که شنیده بودم واقعی بود. جایی بود که زائران خسته از مسیر را ماساژ میدادند. پیرزنی گوشه‌ای نشسته بود و در چادری پول گذاشته بود تا هرکسی به پول احتیاج دارد، بردارد. واقعا شگفت انگیز بود.

سلوکی تصریح کرد: می‌گویند زائران کربلا پول مملکت را می‌برند خرج می‌کنند! اما آنجا اصلا پولی خرج نمی‌شود، دیگر خرج شام و ناهار را که همه در هر سفری باید بدهند.

وی با بیان اینکه بی‌نهایت به این آیین پیاده‌روی احترام می‌گذارم، ادامه داد: من می‌توانم کمک کنم و نظراتی بدهم تا در سال‌های بعد این جریان منظم‌تر باشد؛ چرا که قطعا در سال‌های بعدی جمعیت بیشتری در این مراسم شرکت خواهند کرد. اصلا فکر می‌کنم همین امسال هم اگر همه چیز ردیف بود، شک ندارم ۲۰، ۲۵ میلیون نفر از ایران به کربلا می‌رفتند.

اشتباهات مدیران فرهنگی کشور

این مجری در بخش دیگری از سخنانش گفت: می‌توانم در این باره کتاب بنویسم که برخی مدیران فرهنگی چقدر نسبت به اهمیت جایگاهی که در آن حضور دارند و کار می‌کنند بی‌تفاوت و بی‌دانش هستند و نمی‌دانند مقوله فرهنگ چقدر پیچیده است. چه بلایی سرمان آمده که اتوبوس‌هایی که مردم را رسانده‌اند برای اینکه مسیر برگشتشان خالی است کرایه برگشت را هم از مردم گرفته‌اند، چرا باید شیشه ماشین زائری که به کربلا آمده، بشکند و از او دزدی شود. درست است که چنین چیزهایی همه جا هست اما برای یک چنین مراسمی، یک مورد از این اتفاقات هم زیاد است و من این را پای اشتباهات مدیران فرهنگی کشور می‌گذارم.

وی یادآور شد: روایت زندگی امام حسین (ع) پر از پیامهای خوب است. به نظرم برای همه مردم دنیا اگر این روایت در سال‌های بعد تعریف شود، البته نه با تعصب بلکه با مختصات دقیق و منطقی که دارد، با ویژگی‌هایی که امام حسین (ع) دارد، همه عاشقش می‌شوند و اگر نشوند باید تعجب کرد!

سلوکی در پایان گفت: از مجتبی امینی و کاروان چلچراغ تشکر می‌کنم که خاطره بسیار خوبی برایم ایجاد کردند.

«فرمول یک» شنبه تا چهارشنبه ها هر روز ساعت ۶:۳۰ تا ۸:۱۰ با تهیه‌کنندگی افشین حسین‌خانی و با خوانندگی تیتراژ حامد همایون روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.دیدگاهها بسته شده است.