تشکیل کمیته ویژه بی‌پی برای فعالیت در ایران

به گزارش عرصه، این کمیته جدید تحت ریاست برایان گیلواری، مدیر مالی بی‌پی که ملیت انگلیسی دارد، قرار دارد.

منابع آگاه به رویترز اظهار کردند: گیلواری فعالیت‌های این غول نفتی در ایران و هرگونه مذاکره با شرکت ملی نفت ایران را هماهنگ خواهد کرد.

این اقدام منعکس‌کننده اهمیت اکتشاف فرصت‌های جدید از سوی شرکت‌های چند ملیتی برای فعالیت در ایران است که پس از سال‌ها انزوا، از تحریمهای بین المللی خارج شده است.

اما انتخاب دونالد ترامپ به ابهام در مورد تلاش ایران برای جذب سرمایه‌گذاری‌ خارجی به منظور احیای اقتصادش افزوده است. رییس جمهور جمهوری‌خواه منتخب آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران که تحت آن فعالیت هسته‌ای تهران در ازای لغو برخی از تحریم‌های اقتصادی محدود شده، انتقاد کرده است.

عدم شفافیت در مورد شرایط قراردادهای تولید جدید تهران که هنوز نهایی نشده‌اند، مشکلات پیش‌روی سیستم بانکی به دلیل تداوم تحریم‌های یک جانبه آمریکا و محدودیت‌های بودجه شدید شرکت‌ها به دلیل قیمت‌های پایین‌تر نفت، بیشتر شرکت ها را در حاشیه نگه داشته است.

تحریم‌هایی که از سوی آمریکا علیه ایران تصویب شده‌اند و مانع فعالیت شرکت‌های آمریکایی در این کشور می‌شوند، همچنان به قوت خود باقی‌ مانده‌اند.

توتال نخستین شرکت غربی بزرگی بود که ماه جاری با ایران برای توسعه بیشتر میدان گازی پارس جنوبی قرارداد امضاء کرد. شرکت DNO نروژ هم برای توسعه میدان نفتی چنگوله در غرب ایران موافقت کرده است.

کمیته مدیریت جدید بی‌پی شامل برنارد لونی – مدیر امور بالادستی با ملیت ایرلندی – دو سانیال – مدیر انرژی جایگزین با ملیت هندی و روپرت باندی، مشاور کل با ملیت انگلیسی- است.

به گفته یک منبع آگاه، این ساختار مدیریتی جداگانه شامل باب دادلی یا هیچ شهروند آمریکایی دیگری نبوده و برای حمایت از شخص باب دادلی به این شکل تشکیل شده است.

سخنگوی بی پی در این باره حاضر به اظهارنظر نشد.

این غول نفتی که در لندن به ثبت رسیده است، تلاش می‌کند روابطش با واشنگتن را از زمان نشت نفت در خلیج مکزیک ترمیم کند و با پرداخت بیش از ۵۰ میلیارد دلار جریمه و هزینه‌های پاک‌سازی موافقت کرده است. دادلی که مدت کوتاهی پس از این حادثه، ریاست را از تونی هیوارد گرفت، در این رویه سازنده بوده است.

شرکت بی پی که بیش از یک قرن قبل به عنوان یک شرکت انگلیسی – ایرانی تاسیس شد، هنوز هیچ قراردادی با ایران امضاء نکرده است.

ماه گذشته دادلی اعلام کرد: ایران یک منطقه نفت و گاز بزرگ است و ما باید بسیار محتاط باشیم. این شرکت مایل نیست هیچ تحریمی را نقض کند.دیدگاهها بسته شده است.