دسترسی بیش از ۱۸ میلیون نفر به درمان‌ ایدز

به گزارش عرصه، طبق اعلام سازمان ملل متحد از دهه ۱۹۸۰ میلادی ۷۸ میلیون نفر به بیماری ایدز مبتلا شده و ۳۵ میلیون نفر بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.

علاوه بر این میزان مرگ و میر سالانه بر اثر بیماری ایدز کاهش ۴۵ درصدی داشته به گونه‌ای که از دو میلیون نفر در سال ۲۰۰۵ به یک میلیون و ۱۰۰ هزار مورد در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

در بررسی‌ برنامه مشترک ایدز سازمان ملل متحد (UNAIDS) آمده است از آنجایی که تعداد بیشتری از افراد HIV مثبت، عمر بیشتری پیدا کرده‌اند چالش‌های مراقبت از آنان در دوران پیری، پیشگیری از شیوع ویروس و کاهش موارد جدید ابتلا سخت‌تر می‌شود اگرچه داروهای موجود می‌توانند سطح ویروس را در خون بیمار به صفر نزدیک کرده و خطر انتقال آن را به طور چشمگیری کاهش دهند.

“میشل سیدیبه” مدیر اجرایی برنامه مشترک ایدز ملل متحد گفت: پیشرفت‌های حاصل شده به خصوص در حوزه درمان قابل توجه اما همچنین به شدت شکننده است. همچنین افراد در دوره‌ای از زندگی‌شان به شدت در برابر HIV آسیب پذیر می شوند.

با بالاتر رفتن سن مبتلایان به ویروس HIV خطر قرار گرفتن در معرض عوارض جانبی طولانی مدت ناشی از درمان بیماری، ابتلا به مقاومت دارویی و انواع دیگری از بیماری‌ها همچون سل و هپاتیت C افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طبق اعلام برنامه مشترک ایدز ملل متحد در صورت تحقق اهداف درمانی، سازمان ملل به دنبال آن است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۰ میلیون مبتلا به HIV مثبت را تحت درمان قرار دهد.دیدگاهها بسته شده است.