نادرشاه فعلا رخ نشان نمی‌دهد

به گزارش عرصه، مجسمه نادرشاه افشار و سربازانش یکی از معروف‌ترین مجسمه‌های ساخته‌شده توسط ابوالحسن صدیقی – نقاش و مجسمه‌ساز نامی ایران – است. این اثر حجمی بیش از ۵۰ سال است که بر فراز پایه‌ای سنگی میزبان گردشگران و علاقه‌مندانی است که برای بیشتر دانستن از زندگی و حکومت یکی از معروف‌ترین پادشاه‌های ایران، به مجموعه باغ – موزه نادری پا می‌گذارند.

از بهار سال ۱۳۹۴ که طرح مرمت این مجسمه عملیاتی شده، نادرشاه و سربازانش دور حصاری از داربست و پوشش‌های دیگر پنهان شده‌اند. وعده مرمت‌کاران برای پایان مرمت مجسمه تیرماه ۹۵ بود، اما این زمان به دلایل فنی به تعویق افتاد. مدیر باغ – موزه پس از آن اعلام کرد که کار مرمت مهرماه ۹۵ به پایان خواهد رسید، اما وقتی با مجموعه باغ – موزه نادری برای اطلاع از وضعیت مجسمه نادرشاه و مرمت آن تماس گرفتیم، اعلام کردند که هنوز کار مرمت اثر تمام نشده است.

مرمت مجسمه نادرشاه بخشی از مرمت مجموعه نادری است. با گشتی کوتاه در باغ – موزه نادری، مطالبی درباره‌ی طرح مرمت مجسمه خودنمایی می‌کنند. در یکی از این نوشته‌ها آمده است: «طرح مطالعه، مستندنگاری و آسیب‌شناسی مجسمه نادرشاه با همکاری مشترک اداره کل میراث استان خراسان رضوی و با مجری‌گری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی در حال انجام است. بررسی شرایط محیطی و آلاینده‌های جوی با مکاتبات صورت‌گرفته با اداره محیط زیست خراسان رضوی، آمار آلاینده‌های شهری و سایر فاکتورهای مربوط به آب و هوا از جمله رطوبت نسبی، دما، سرعت باد، جهت باد، غلظت ترکیبات نیتروژن، کربن، ذرات معلق و … جمع‌آوری شده است.»

بدون شک توجه به اثر ارزشمند ابوالحسن صدیقی و مرمت آن در کلان‌شهر مشهد که درگیر آلودگی هوا و آلاینده‌های زیست‌محیطی است، اتفاق خوبی به‌شمار می‌رود، اما تاخیر در پایان کار مرمت مجسمه و به‌نمایش گذاشتن آن باعث به‌وجود آمدن نگرانی‌ها و حاشیه‌هایی برای یکی از مهم‌ترین آثار مجسمه‌سازی چند دهه‌ی اخیر خواهد شد.

مجسمه‌ی نادرشاه افشار در آرامگاه این پادشاه، یکی از مهم‌ترین آثاری است که با محوریت شخصیت او ساخته شده است. این مجسمه در آرامگاهی نصب شده است که به سفارش انجمن آثار ملی ایران بنا شد. ساختمان آرامگاه نادرشاه از قسمت میانی که جایگاه خاکسپاری نادرشاه است و دو تالار موزه، تشکیل شده که یکی از آن‌ها موزه اسلحه‌ از دوره‌های مختلف تاریخ و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه است.

صدیقی این مجسمه را در ایران طراحی کرد و در زمان اقامتش در ایتالیا کار ساخت آن را انجام داد و به مشهد منتقل کرد. آنچه در ساخت این مجسمه مورد توجه صدیقی قرار گرفت، تلاش نادرشاه برای متحد کردن ایران و گسترش این سرزمین و همچنین قدرت و صلابت نادر در زمان حکومتش بود. جنس این مجسمه برنز ریخته‌گری‌شده است.

در متنی که برای توضیح این مجسمه در باغ – موزه نادری نصب شده، نوشته شده است: «مجسمه نادرشاه افشار و سربازانش اثر استاد ابوالحسن صدیقی که بر فراز برج آرامگاه نادرشاه نصب شده است، یکی از شاهکارهای هنر مجسمه‌سازی ایران به‌شمار می‌رود. برج آرامگاه که این مجسمه روی آن نصب شده، ارتفاعی حدود ۵ / ۱۲ متر دارد. همچنین ارتفاع مجسمه از پایه تا نوک سر سوار پنج متر است.

مجسمه نادرشاه و سربازانش با الهام از اندیشه اتحاد ایرانیان طراحی و ساخته شده است و به این ترتیب که در پیشاپیش مجسمه نادرشاه سوار بر اسبی سرکش و در قامت رهبری مقتدر در حال حمله است. پشت سر او سه سرباز قرار دارند که هریک لباس یکی از اقوام ایرانی را به تن دارند و یکی از سلاح‌های متداول در آن دوره را به دست گرفته‌اند.»دیدگاهها بسته شده است.