کاکاحاجی: در کشتی فرنگی نونهالان کاهش وزن نداشتیم

عبدالکریم کاکاحاجی در گفتگو با عرصه، درباره ارزیابی خود از سطح کیفی مسابقات بین‌المللی کشتی نونهالان جام “روز جهانی کودک” اظهار کرد: با توجه به برگزاری اردوهای بستر سازی و آموزش اصولی فنون کشتی به رده نونهالان، این انتظار را داشتیم که شاهد اجرای فنون مختلف در این مسابقات باشیم که خوشبختانه این امر محقق شد و نونهالان کشتی ایران به عنوان آینده ‌سازان ورزش اول ایران عملکرد خوبی داشتند و توانستند فنون مختلف را به زیبای به نمایش بگذارند.

مدیر تیم نونهالان کشتی فرنگی ایران افزود: برگزاری اردوهای بسترسازی و آموزش به کشتی‌گیران نونهال خوشبختانه به خوبی جواب داده و ما هر روز شاهد رشد هر چه بیشتر رده‌های پایه در اجرای فنون مختلف هستیم که ادامه این روند و جدیت هر چه بیشتر در این مسیر نوید روزهای هر چه بهتر برای کشتی ایران را می‌دهد. البته در اجرای فنونی مانند کمر تو کمر با مشکل مواجهیم که دلیل آن نداشتن آدمک تمرین در برخی از استان‌هاست. از طرفی اجرای این فن به آمادگی بالای بدنی نیاز دارد که ما بر همین اساس سعی می‌کنیم در پایان اردوهای بسترسازی که کشتی گیران نونهال به آمادگی بدنی مطلوب‌تر می‌رسند این فنون را آموزش دهیم.

وی درباره برخی انتقادات مبنی بر کاهش وزن زیاد در مسابقات جام روز جهانی کودک که بعضا تا ۷ کیلوگرم کاهش وزن اتفاق افتاده است خاطرنشان کرد: نفرات سه تیم ایران A ،B و C همگی در اردوی تیم ملی نونهالان زیر نظر من تمرین می‌کنند و هیچ کدام از این نفرات کاهش وزن برای حضور در این مسابقات نداشتند. اگر به اوزان این کشتی‌گیران در مسابقات قهرمانی کشور نگاه کنید می بینید هیچ کدام از این کشتی گیران در وزن اصلی‌شان کشتی نگرفتند چرا که خواستیم به آن‌ها فشاری وارد نشود و از این جهت لطمه نبینند. به استان‌ها هم اعلام کردیم کشتی‌گیران اجازه وزن کم کردن ندارند و در اردوی کرج نیز این موضوع را در دستور کار قرار دادیم. در کشتی فرنگی هیچ کاهش وزنی نداشتیم اما از کشتی آزاد خبری ندارم.

کاکاحاجی با بیان اینکه در رده نونهالان به دنبال گرفتن نتیجه نیست و این موضوع را به مسئولان فدراسیون نیز اعلام کرده است افزود: هدف اصلی من در این رده آموزش اصولی فنون مختلف کشتی فرنگی است و اصلا به دنبال نتیجه نیستم چرا که آموزش درست در این رده باعث می‌شود این کشتی‌گیران در آینده نتایج درخشانی بگیرند و پشتوانه‌های کشتی ایران باشند.

وی درباره حضور کشتی‌گیران ایرانی در تیم‌های خارجی در مسابقات روز جهانی کودک نیز گفت: این موضوع پررنگ نبود. به هر حال مسابقات بصورت تیم به تیم برگزار شد و از حساسیت بالایی نیز برخوردار بود به همین دلیل بعضا اگر تیمی با ترکیب ناقص به ایران آمده بود برای افزایش هیجان سعی کردیم کشتی‌گیران ایرانی را به آن‌ها بدهیم تا تیم‌شان کامل شود و به حساسیت مسابقات و زیبایی آن لطمه‌ای وارد نشود. البته همانطور که گفتم این اتفاق پررنگ نبود و بصورت محدود انجام شد.

کاکاحاجی در پایان درباره سطح فنی تیم‌های خارجی شرکت کننده در این مسابقات نیز خاطرنشان کرد: ارمنستان عالی بود و تیم‌های آذربایجان و گرجستان نیز خیلی خوب بودند. وقتی تیم‌های اروپای شرقی می‌آیند نمی‌توانیم بگوئیم سطح مسابقات بد بوده است چرا که آن‌ها اهمیت ویژه‌ای برای رده های پایه خود قائل هستند و همیشه در این رده‌ها خوب ظاهرشده‌اند. ما تازه ۷ ماه است که آموزش جدی به رده‌های پایه را در دستور کار قرارداده‌ایم. نتایج این اقدام را به خوبی مشاهده می‌کنیم حال آن‌ها که از ابتدا این کار را کرده‌اند پس از وضعیت بسیار خوبی برخوردارند.دیدگاهها بسته شده است.