۱٫۲ میلیارد از مردم جهان دارای اضافه وزن یا چاقی هستند

به گزارش عرصه، دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز سه‌شنبه در نهمین کنفرانس جهانی ارتقاء سلامت در شانگهای چین با موضوع »ارتقاء سلامت در اهداف توسعه پایدار: سلامت برای همه و همه برای سلامت« سخنرانی کرد.

وزیر بهداشت بر چهار پیام اصلی این کنفرانس؛ ” شهرهای سالم”، “سواد سلامت، حاکمیت مناسب” و “کشورهای سالم” تاکید کرد و گفت: این چهار موضوع، ستونهای اصلی توسعه پایدار در کشورهای سراسر جهان می باشد.

دکتر هاشمی گفت: در حال حاضر ۱٫۲ میلیارد از مردم جهان دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که این میزان ۲٫۵ برابر تعداد کسانی که دچار سوء تغذیه هستند، می باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به رشد سریع تولید ناخالص داخلی ( GDP) در کشورهای با درآمد پایین و متوسط تا سال ۲۰۵۰ گفت: در عین حال افزایش ناگهانی مرگ زودرس ناشی از تغذیه نیز در این کشورها اجتناب ناپذیر است.

دکتر هاشمی با اشاره به افزایش تقاضا برای مصرف مواد غذایی تهدید کننده سلامت در این کشورها ، گفت: در حال حاضر مصرف بیش از حد مواد غذایی کم ارزش نظیر شکر، روغن ، غلات تصفیه شده و گوشت قرمز فرآوری شده افزایش و از سویی دیگر مصرف سبزیجات ، میوه ها و غلات سبوس دار کاهش یافته است.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: در طی چند دهه گذشته ، کشورمان، تغییرات قابل توجهی در زمینه های جمعیتی ، اقتصادی – اجتماعی و تغذیه را تجربه نموده و این تغییرات الگو و بار بیماریهای غیرواگیر را تغییر داده است.

دکتر هاشمی یادآور شد: قوانین و اسناد بالادستی نشان می دهد که تمرکز و توجه زیادی بر موضوع امنیت مواد غذایی و تغذیه وجود دارد.

وزیر بهداشت به تبیین وضعیت تغذیه در کشور در دهه های قبل پرداخت و با اشاره به دوره گذار از دهه ۱۹۸۰ یادآور شد: در دوران جنگ تحمیلی و تحریم ، کالری های مقرون به صرفه به عنوان یک پاسخ اولویت دار در اختیار افراد نیازمند و گروههای در معرض خطر و کم درآمد گذاشته شد و همچنین برای غذاهای اصلی یارانه در نظر گرفته شد که این امر باعث مصرف بیش از حد کربوهیدراتها ، چربی و کالری ها شد.

دکتر هاشمی با اشاره به رشد سریع شهرنشینی در این دوران گفت: این پدیده باعث کاهش فعالیتهای بدنی شهرنشینان شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه افزایش سریع بیماریهای مزمن می تواند مربوط به اثرات نامطلوب سیاستهای غذایی در دوران گذشته باشد، گفت: غلبه بر بیمایهای غیر واگیر ناشی از تغذیه نامناسب نیازمند ادغام برنامه ریزی شده حوزه غذا و بخش سلامت به عنوان عامل کلیدی برای داشتن جمعیت سالم و توسعه پایدار ملی می باشد.

دکتر هاشمی گفت: مطالعات گذشته در دهه ۱۹۹۰ نشان داد که شکافهای ساختاری در مدیریت و برنامه ریزی ملی برای پرداختن به موضوعات مواد غذایی و تغذیه وجود دارد و تعدادی از سازمانها با وظایف موازی در زمینه مواد غذایی و تغذیه مشغول فعالیت هستند و هیچ بخشی مسئولیت اصلی برای هماهنگی بین بخشی را بر عهده نداشته است.

وزیر بهداشت افزود: بر همین اساس شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور به ریاست رئیس جمهور و با عضویت دو معاون رئیس جمهور و هفت وزیر و دیگر سازمانها تشکیل شد ،این سازمان عالی فرا بخشی، زمینه را برای اتخاذ رویکردهای ادغامی به مواد غذایی، تغذیه و سیاستگذاریهای سلامت به طور منسجم به وجود آورده است به نحوی که که بتواند سلامت را در تمام سیاستگذاریها تضمین نماید. این شورا، همچنان در استان‌ها نیز با هدف تمرکز زدایی تصمیم گیریها و اطمینان از سلامت مردم تشکیل می شود.

دکتر هاشمی با اشاره به تصویب سند ملی امنیت مواد غذایی برای سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ توسط شورای عالی امنیت غذایی کشور گفت: براساس این سند ، یک نقشه راه در زمینه سیاستگذاری ملی و فرابخشی تغذیه ای ترسیم شده است که بر پیشگیری و کنترل عوامل خطر تغذیه ای برای بیماریهای غیر واگیر تمرکز دارد.

وزیر بهداشت فرمولاسیون مجدد روغن مواد غذایی دارای پالم، چربی بدون ترانس، کاهش اسیدهای چرب اشباع شده به کمتر از ۲۵ درصد و غنی سازی آرد را از سیاستهای در حال اجرای وزارت بهداشت عنوان کرد.

اصلاح استانداردهای ۴۰ قلم مواد غذایی از جمله نمک ، نان ، پنیر ، مواد غذایی کنسرو شده و غذاهای مختصر (اسنک‌ها)  و نیز کاهش شکر از نوشیدنهای شیرین شده با شکر را از دیگر برنامه های درحال اجراست که وزیر بهداشت بیان کرد.

وزیر بهداشت افزود: برچسبهای مواد غذایی جدید به گونه ای طراحی شده اند که میزان نمک ، شکر ، چربی و افزودنیهای محصولات غذایی را بر روی محصول درج کرده است و همچنین طی توافق نامه ای با وزارت آموزش و پرورش از عرضه مواد غذایی ناسالم در بوفه مدارس جلوگیری می شود.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه موضوع سلامت در طی سه سال گذشته به عنوان بعنوان اولویت اصلی دولت دکتر روحانی بوده است یادآور شد: طرح تحول نظام سلامت در اردیبهشت ۱۳۹۲ به منظور دستیابی به پوشش همگانی نظام سلامت تا سال ۲۰۲۰ در جمهوری اسلامی ایران شروع شد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در خرداد ۱۳۹۴ ، سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر با حضور خانم دکتر چان ، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت مورد تصویب قرار گرفت، گفت: این سند ملی، تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت ، دارای ۱۴ هدف اصلی است که کاهش ۳۰ درصدی مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیر واگیر ، کنترل افزایش وزن و شیوع چاقی و نیز پیشگیری و کنترل دیابت از جمله اهداف این سند است.

هاشمی در پایان از دریافت نامه رسمی از سازمان جهانی بهداشت در هفته گذشته خبر داد و گفت: در این نامه ایران بعنوان کشوری که توانسته است پیشرفت سریعی برای دستیابی به ۹ هدف بیماریهای غیر واگیر تا سال ۲۰۲۰ و اهداف مرتبط با بیماری غیر واگیر در برنامه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ داشته باشد، معرفی شده است.

وزیر بهداشت گفت: به منظور پرداختن به پنج ابعاد اهداف توسعه پایدار شامل مردم، صلح، زمین، موفقیت و مشارکت، اخیرا ما در وزارت بهداشت، معاونتی را تحت عنوان “معاونت امور اجتماعیتشکیل داده‌ایم که هدف آن مشارکت جامعه در تصمیم گیری در حوزه سلامت، توجه به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و مد نظر قرار دادن اهداف توسعه پایدار در تصمیم گیری ها و فعالیتهای روزمره می باشد.

دکتر هاشمی گفت: دبیرخانه شورای عالی سلامت در معاونت امور اجتماعی قرار دارد و فعالیتهای فرا بخشی را با وزارتخانه های مختلف نظیر وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و وزارت ورزش و جوانان سامان بخشیده است.

وزیر بهداشت در ادامه سواد تغذیه ای را مهمترین عامل در پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر عنوان کرد و گفت: تغذیه صحیح می تواند باعث پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر شود.

براساس گزارش وبدا، دکتر هاشمی در پایان ابراز امیدواری کرد: برگزاری این کنفرانس و بیانیه نهایی آن راهبردهایی را درحکمرانی بهتر، اقدامات فرابخشی ، شهرنشینی سالمتر ، افزایش سواد سلامت از طریق مشارکت جامعه مدنی، زنان، بخش خصوصی و دانشگاهها را تدوین نماید تا بتوانیم جهان بهتری را تا سال ۲۰۳۰ بسازیم.دیدگاهها بسته شده است.